Depremden zarar görenlere 10 bin TL Hane Başı Destek ödemesi yapılıyor ancak Urfa’da bazı ev sahipleri, kiracılara verilen desteği kendi hesaplarına göndermesini istiyor

VALİ: KİMİN HESABINA YATMIŞSA PARA ONUNDUR

Şanlıurfa Valisi Salih Ayhan, geçtiğimiz günlerde katıldığı canlı yayın programında konuyla ilgili “Kimin hesabına yatmışsa para onundur” ifadelerini kullandı.

Birecik Kaymakamı Kadir Duman, sosyal medya hesabı üzerinden bu duruma tepki gösterdi. Duman, ev sahiplerinin kiracılara ödenen bu desteği talep etmelerinin suç teşkil ettiğini belirterek, "Uyarı! Devletimizin sosyal devlet ilkesi gereğince depremde konutları hasar gören vatandaşlarımıza 10.000 TL Hane Başı Destek ödemesi yapmaktadır. Şifahi olarak hanede oturan kiracılara ödenen desteğin bazı ev sahipleri tarafından talep edildiği duyumları gelmektedir.

AFAD tarafından yapılan ödemeler hak sahiplerinin hesaplarına bizzat yatırılmaktadır. Bu nedenle ev sahiplerinin kiracı vatandaşlarımıza ödenen desteği talep etmesi suç teşkil etmektedir. Bu sebeple deprem nedeniyle iş bu suçu işleyenler ve fırsatçılık yapan şahıs ve firmalar hakkında vatandaşlarımızı suç duyurusunda bulunmaya ve Kaymakamlığımıza bildirmeye davet ediyorum. Haklarında adli ve her türlü idari işlem başlatılacaktır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur” dedi.

‘EV SAHİBİ HEM PARAYI İSTEDİ HEM DE KİRAYA ZAM YAPTI’

Ancak yetkililerin bu açıklamalarına rağmen Urfa’da kiracılardan, destek ödemesinin ev sahiplerinden istendiğine dair haberler geliyor. Adını vermek istemeyen bir kiracı, ev sahibinin arayıp, 10 bin TL’lik destek ödemesini kendi hesabına göndermesini istediğini anlattı. Kiracı “Böyle bir şey olur mu? Sonuçta ben ev sahibine her ay evini kullandığım yani bir hizmet aldığım için bir ödeme yapıyorum. Ben ne ona ne de emlakçıya bana depreme dayanıklı olmayan bir ev kiralıkları için bir şey dedim mi? Mağdur olan bensem, bu parayı nasıl benden ister anlamıyorum” diye konuştu.

Bir başka kiracı da benzer bir sorunla karşılaştığını söyledi. Kiracı, hasar alan evinin 2 bin 800 lira olan kira bedelinin ev sahibi tarafından 5 bine çıkarıldığını ifade ederek duruma tepki gösterdi. “El insaf, insan böyle dönemde iki katı kira ister mi?” diye soran kiracı, yedinci aya kadar sözleşmesinin devam ettiğini, ondan sonra ne yapacağını bilmediğini söyledi.  
 

Editör: Urfadasin Haber