ABD’de Enflasyonun artması ve ONS altının yükselmesi ile beraber gram altın 1.065 TL’ye kadar çıktı. Şanlıurfa’daki kuyumcularda ise gram altın 993 liradan işlem görüyor.

ONS altında yaşanan yükselişin etkisi ile altın rekora gidiyor. Altın fiyatlarındaki dalgalanma yatırımcısının dikkatini çekiyor. Gram altın son birkaç günde 1065 lira seviyesine kadar yükseldi. Altının daha fazla yükselip yükselmeyeceği ise merak ediliyor.

ALTININ YÜKSELECEĞİ UZUN ZAMANDIR BEKLENİYORDU

Altındaki yükselişin devam edeceğini ve gram altının 1200 TL seviyelerine kadar çıkabileceğini söyleyen Şanlıurfalı kuyumcu esnafı İbrahim Demir ’’ Vatandaş altından beklediğini hala almadı çünkü son iki yılda altın yatırımcısına çok büyük zarar ettiriyor. ’’ifadelerini kullandı.
Altının yükseleceğini uzun zamandır beklediklerini anlatan kuyumcu esnafı İbrahim Demir ’Altının yükseleceğini uzun zamandır beridir hem bizler hem de ekonomistler tahmin edebiliyorduk. ABD’deki enflasyonun artması, yavaş yavaş faiz artırımlarının durması %75 Baz puan artırıyordu. Bu enflasyon verisine göre %75’ten %50’ye çekecektir büyük ihtimalle ondan kaynaklı enflasyon yükseldiği için ONS altın yükseldi. Dolar bazında fazla bir yükseliş olmadı şuanda ONS altın kendisi altını yükseltti. ABD tarım dışı istihdam verisi eğer geçen seferki gibi yine kötü gelir ise altın ONS tekrar yukarı çekecektir. ABD merkez bankasının faiz kararı ve Avrupa merkez bankasının faiz kararları bu altını fiyatlandıracak. 

VATANDAŞ ALTINDAN BEKLEDİĞİNİ HALEN ALAMADI

Vatandaşın altından beklediğini halen bulamadığını dile getiren İbrahim Demir ’’Vatandaş altından beklediğini hala almadı çünkü son iki yılda altın yatırımcısına çok büyük zarar ettiriyor. Geçen yıl biz altını bu fiyata satıyorduk bu yıl yine aynı fiyata satıyoruz yani altın yatırımcısına güzel bir kazanç sağlamadı. Gram altının 1200 seviyelerine kadar yükseleceğini tahmin ediyorum. Vatandaş altın alabiliyor çünkü fiyatı geçen sene ile aynı. Tam altın 6920 yarım altın 3500 çeyrek altın ise 1750 gram altın 993’’ dedi.

VATANDAŞ NE SATA BİLİYOR NE DE ALABİLİYOR

“ Vatandaş altını ne alabiliyor nede satabiliyor” ifadelerini kullanan kuyumcu esnafı Nusret Mizan ’’Biz altının yükselmesini bekliyorduk. Her şey yüzde iki yüz içyüz zamlandı fakat altın o kadar yükselmedi. Vatandaş ne alabiliyor nede satabiliyor müşteri hiç yok. Bu gidiş ile altının yükseleceğini düşünüyorum. Vatandaşta para olmadığı için artık altını yatırım aracı olarak almıyorlar. Tam altım 6950 yarım altın 3500 çeyrek altın 1750 gram altın ise 990 lira’’ değerlendirmesinde bulundu. 

Urfalılardan Çok Yabancılar Tercih Ediyor! Urfalılardan Çok Yabancılar Tercih Ediyor!

(ÖZEL HABER -PAYAM KAYA)