Şanlıurfa’daki hastanelerde kan sıkıntısı yaşanınca dün ameliyata alınacak hastalara kan temin edilemedi. Ayrıca HGB  4 olan hastaya TX  yapılamadı.

Şanlıurfa’daki hastanelerde yaşanan kan sıkıntısnın ardında Şanlıurfa İl Sağlık Müdürlüğü alarma geçti.

VATANDAŞLARIN KIZILAY KAN BAĞIŞ NOKTALARINA YÖNLENDİRİLMESİ İSTENİYOR

Urfadasın haber sitesinin edindiği bilgilere göre Kızılay’a Kan bağışı yapılması ve kan bağışına duyarlılığın artırılmasının son günlerde çok önemli olduğu öğrenildi. Hastanelerde kan bulmayla ilgili asıl sorunun Ramazan Bayramında yaşanacağı bildirildi. Bayram tatilinden dolayı 10 gün boyunca hekimlerin kan bulmakta zorlanacağı öğrenildi. Bu nedenle de kan bağışı için vatandaşların, Kızılay bağış noktalarına yönlendirilmesi isteniyor. 

URFA’NIN KAN İHTİYACI 9 YILDIR GAZİANTEP’TEN KARŞILANIYOR

 Bu arada Şanlıurfa’da Kan Merkezi bulunmadığı için vatandaşlar bu ihtiyacını 9 yıldır Gaziantep’ten karşılıyor. Her defasında en kısa zamanda kan merkezinin açılacağı söylenmesine rağmen 9 yıldır hala kan merkezi açılmaması Şanlıurfalıları ciddi anlamda mağdur ediyor.

URFA KAN İHTİYACINI GAZİANTEP’TEN NASIL KARŞILIYOR

Kan ihtiyacı şuan günde bir defa yapılan ringler ile Gaziantep’ten karşılanıyor. Urfa’da toplanan kanlar günde bir kere Gaziantep’e gidiyor ve günde bir kere de Gaziantep’ten Urfa’ya kan götürülüyor. Getirilen kanlar da ilçe ve merkez hastanelerine dağıtılıyor.
Urfa’da en çok da kan plazması bulmak zor oluyor. Çok zor şartlar altında bu bağışçıyı buluyor. Ancak bağışçıyı da Urfa’dan Gaziantep’e götürmek gerekiyor. Çünkü Urfa’da bağış gerçekleştirilemiyor. Bağışçı bulunsa bile Gaziantep’e gitmesi gerektiğini öğrenince imtina ediyor.

Gözden kaçırmayın

Şizofreni İyileşebilir Bir Hastalıktır Şizofreni İyileşebilir Bir Hastalıktır

 URFA’DA KAN MERKEZİ NEDEN VE NEZAMAN KAPATILMIŞTI?

Öte yandan Urfa’da 2008 yılına kadar kan merkezi ve kan bankası bulunuyordu.  2008 yılında bir yanıklı çocuğun kan ihtiyacı olmuş ve yanlış nakil sonucunda ciddi bir sıkıntı yaşanmıştı. Bu olayın ardından da kan bankası kapatılmıştı. O yıllardan buyana Urfa’da kan bankası bulunmuyor.