TEMA Vakfı Şanlıurfa İl Temsilcisi Prof. Dr. Ali Rıza Öztürkmen, Urfa'da her yıl en az 3 milyon dekarlık alanda anız yakma tehlikesi olduğunu ifade etti.

Şanlıurfa’da anız yakmanın şehrin bir ayıbı olduğunu söyleyen Öztürkmen “Anız akılması gibi ilkel metoda başvurulması bu şehirde yaşayan herkesin ayıbıdır. Dünyada ve Ülkemizde yaşanmayan ancak İlimizdeki duyarsızlığın bu konuda olması büyük bir ayıbımızdır. İlimizdeki tüm yetkilileri bu konuda hassasiyete değil göreve davet ediyoruz... “dedi.

Urfa’nın Eski Valisi Abdullah Erin: Urfa’ya Çok Yakıştı Urfa’nın Eski Valisi Abdullah Erin: Urfa’ya Çok Yakıştı

Anız yakmak yerine toprağa karıştırıp verimi arttırmayı öneren TEMA Vakfı Şanlıurfa İl Temsilcisi Prof. Dr. Ali Rıza Öztürkmen, yaptığı yazılı açıklamasında hububat tarımı yapılan alanların yarısında 2. Ürün yapıldığı varsayıldığında Şanlıurfa’da en az 3.000.000 dekar alanda anız yakma tehlikesi söz konusu olduğunu ifade etti.
Anızların her yıl yakıldığı tarım alanlarında ise organik madde kaybı olduğundan yavaş yavaş geçen yıllar içerisinde toprak zerrelerini birbirine bağlayan doku ile su tutma kapasitesinin zayıfladığını, verimin düştüğünü aktaran TEMA Vakfı Şanlıurfa İl Temsilcisi Prof. Dr. Ali Rıza Öztürkmen bu durumun rüzgar ve su erozyonu ile arazilerde çoraklaşmaya neden olduğunu dile getirdi.

Öztürkmen açıklamasında şunlara da dikkat çekti;” Çiftçilerimiz hububat hasadı yapan biçerdöver operatörlerinin mümkün olduğu kadar alçaktan (10-15 cm) yapmasını denetlemeli, anızları gölge tavında veya sonbahar yağışlarından sonra ayarlı uygun bir soklu pullukla sürüp toprağın altına karıştırmalıdırlar.

Günümüz şartlarında anıza ekim yapan tarım aletlerinin olması, güçlü traktörlere ve kombine tarım işleme makinelerine sahip olunması anız yakılması gibi ilkel metoda başvurulması bu şehirde yaşayan herkesin ayıbıdır. Dünyada ve Ülkemizde yaşanmayan ancak İlimizdeki duyarsızlığın bu konuda olması büyük bir ayıbımızdır. İlimizdeki tüm yetkilileri bu konuda hassasiyete değil göreve davet ediyoruz... “