Şanlıurfa Valiliği himayelerinde Eyyübiye Belediyesi, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve ŞURKAV iş birliği ile “Tek Ses İki Hareket” Projesi kapsamında düzenlenen Valilik Kupası 3. Okullar Arası Halk Oyunları Yarışması İlkokul kategorisi bugün tamamlandı.

13 ilçeden toplamda 39 ilkokul halk oyunları ekibi yarışmaya katılarak oyunlarını sergilediler.

İlkokullar arasındaki halk oyunları yarışmasında Şanlıurfa'nın Karaköprü İlçesinde yer alan TOKİ Battani İlkokulu birinci oldu.

Birinci olan Karaköprü TOKİ Battani İlkokulu, 10.000 TL. ve Halk Oyunları Kostümü ödülünü almaya hak kazandı.

İLKOKULLAR ARASINDAKİ DERECELER ŞÖYLE

İl Birincisi: Karaköprü TOKİ Battani İlkokulu (10.000 TL. ve Halk Oyunları Kostümü)

İl İkincisi: Eyyübiye Dr. Cavit Özyeğin İlkokulu (8.000 TL.)

İl Üçüncüsü: Haliliye Prof. Dr. Abdulkadir Karahan İlkokulu (6.000 TL.)

Mansiyon: Karaköprü Narlı İlkokulu (4.000 TL.)

Mansiyon: Haliliye Şehit Hasan Hüseyin Çalışkan İlkokulu (4.000 TL.)

Mansiyon: Hilvan Şehit Halit Şıltak İlkokulu (4.000 TL.)

Yarışmada, liseler kategorisinde;

1. Haliliye Urfa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi,

2. Haliliye Urfa Anadolu Lisesi

3. Halfeti Anadolu Lisesi

Ortaokullar kategorisinde

Başkan Canpolat’tan 19 Mayıs Mesajı Başkan Canpolat’tan 19 Mayıs Mesajı

1. Haliliye Süleymaniye Ortaokulu,

2. Eyyübiye Halilurrahman Ortaokulu

3. Haliliye Mehmet Saçlı Ortaokulu 

Yarışmada dereceye giren okullara, valilik kupası ve para ödülleri, Şanlıurfa Valisi Hasan Şıldak tarafından takdim edildi.

Tören sonrası konuşan Vali Şıldak, "Gerçekten büyük bir heyecan var. Ödül töreninde ve öncesindeki son yarışmacı grupları izledim. Çocuklarımız halk kültürünün yaşatılması anlamında Şanlıurfa'da büyük bir gayret gösterdiler. İlkokul, ortaokul ve lise düzeyindeki okul kademelerimizden toplam 120 okulumuz halk oyunları yarışmasına katılıp burada mücadele ettiler.

Bugün de ilk üçe giren ve mansiyon alan okullarımızı birlikte ödüllendirdik. Valiliğimizin koordinasyonunda Şurkav Vakfımız ve Eyyübiye Belediyemizin işbirliği ile gerçekleşen bu yıl üçüncüsünü gerçekleştirdiğimiz etkinlik hakikaten Şanlıurfa'nın halk kültürünün zenginliğini ve yaşatılmasının çabalarını ortaya koyması açısından çok anlamlıdır.

Bir önceki hafta halk türküleri ile burada çocuklarımız mücadele etti ve yeteneklerini gösterdiler. Bu hafta da 3 gün boyunca gençlerimiz çocuklarımız halk oyunlarını oynadılar, yöre oyunlarını sergilediler ve jürimizin burada yaptığı dinlendirmelerle onların derecelerini belirlemiş olduk. Ben de şimdi onlara söyledim.

Her bir grubumuzu ziyaret ettim önemli olan katılmaktı, bu çabaya vermekti, destek sağlamaktı ve çok mutluyum böyle bir çalışmayı burada başlatan bizden önceki yöneticilerimize ve destek veren bütün kurumlarımıza ben teşekkür ediyorum. Onları tebrik ediyorum" ifadelerini kullandı.

Editör: Urfadasin Haber