Mısır hasadına başlayan çiftçiler, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin alım fiyatını açıklamasını ve 2 yıldır buğday ile arpa alımında uygulanan ton başına alım priminin mısırda da ton başına 500 lira olarak uygulanmasını istiyordu.

BU YIL GEÇEN YILIN FİYATLARINDAN SADECE 30 KURUŞ ARTTI

Vatandaş Borca Battı! İcra Dosyaları Çığ Gibi Arttı Vatandaş Borca Battı! İcra Dosyaları Çığ Gibi Arttı

Ancak Mısır alım fiyatı 6 liraolarak duyuruldu. Toprak Mahsulleri Ofisi, mısır alım fiyatını geçen yıl kilo başına 5 lira 70 kuruş açıklamıştı. Bu yıl sadece 30 kuruş artışla 6 lira olarak belirledi. Fiyat düşük olunca Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamadı. TMO basın bülteniyle duyurdu.

MİLLETVEKİLLERİ PAYLAŞMAYA UTANDI

Cumhurbaşkanı Erdoğan,ürün alım fiyatı açıkladığında bakanlar, bürokratlar, milletvekilleri paylaşmak için yarışırdi. Bu kez öyle olmadı. Şanlıurfa'nın AK Partili Milletvekilleri ise Mısır alım fiyatını sosyal medyada paylaşmaya utandı. TMO, basın bülteni ile mısır alım fiyatını kiloda sadece 30 kuruş (%5,3) artırınca kimse paylaşmadı.

HEM ZARAR HEP ZARAR AMA MAZOTA VE GÜBREYE HEP ZAM HEP ZAM

Şanlıurfalı mısır üreticileri " 6 TL'ye mısır gitmez. Bu fiyata ofise gider ofis alım yapar ve görülen o kesintiler de içindedir.  Zaten bölgemizde 0 nem yoktur. mümkün değil ve ofise de veremiyoruz.  Sıra yok, renduvu yok ve nem çoktur.  Açıklanan fiyat gerçekten düşük. TMO 6 lira vermiş. Piyasada tücarlar ancak 4 lira yada 5 liraya satın alır. Buda çiftçiye çok ciddi zarara uğratır. Şuan mazot fiyattından herkesin haberi var. Uuşa gidiyor. Mazot, gübre ilaç alınamıyor. Elektrik borcu falan da hesaplarsak bu fiyatta zaten kurtarmaz, mümkün değil. Sonuç zarar yani."ifadelerini kullandı.

Şanlıurfalı Şahin Parmaksız ise "Geçen yıl;  1.5 kilo mısır ile 1 kilo gübre 3 kilo mısır ile 1 litre Mazot, 200 kilo mısır ile 1 Torba Tohum alınabiliyordu.. Bu yıl;  3.5 kilo mısır ile 1 kilo gübre 6.5 kilo mısır ile 1 litre mazot 500 kilo mısır ile 1 torba Tohum alınabiliyor."dedi.