Bursa'da AK Parti'nin kurucuları arasında yer alan eski bakanlardan Faruk Çelik, AK Parti tarafından Artvin’den 1. sırada milletvekili adayı gösterildi.

Şanlıurfalılar Yeni Kabine İçin “Taze Kan İyidir Ama Bekleyip Göreceğiz” Diyor Şanlıurfalılar Yeni Kabine İçin “Taze Kan İyidir Ama Bekleyip Göreceğiz” Diyor

Daha önce 5 kez seçilerek TBMM'de milletvekili ve Bakan olarak görev yapan, Faruk Çelik 14 Mayıs'ta gerçekleşecek olan Genel Seçimlerde AK Parti tarafından doğduğu il olan Artvin'den birinci sıra milletvekili adayı olarak gösterilmesi 28. dönemde de TBMM'de olmayı garantiledi. Faruk Çelik daha önce de iki dönem üst üste Urfa'dan 1. Sıra milletvekili adayı gösterilmiş ve meclise girmişti.

Faruk Çelik, memleketinden 1. Sıra aday gösterilmesiyle ilgili sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada “Milletimize hizmet yolculuğumuzda, Bursa- Şanlıurfa milletvekilliğinden sonra Sn. Cumhurbaşkanımızın takdirleriyle, Türkiye Yüzyılını İnşa edeceğimiz 28. Dönem Milletvekili seçiminde memleketim, doğduğum, çocukluğumun geçtiği şehir güzel Artvin’imizden aday gösterildim. Allah mahcup etmesin.” İfadelerini kullandı.

Bu arada Faruk Çelik, kapatılan Refah Partisi'nde Bursa İl Başkanlığı yaptı. Fazilet Partisi'nde Genel Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulundu. 1999 Genel seçimlerinde Fazilet Partisi'nden Bursa milletvekili olarak Meclis'e girdi. 2001 yılında Adalet ve Kalkınma Partisi'ne katılarak Kurucular Kurulu üyesi oldu.  2002ve 2007 genel seçimlerinde Bursa, 2011 ve Kasım 2015 seçimlerinde ise Şanlıurfa Milletvekili olarak Meclis'e girdi. 

2002–2007 yılları arasında AK Parti Grup Başkanvekilliği yaptı. 1 Mayıs 2009'da yapılan kabine değişikliğinde, Din İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanlığı'na atandı. 6 Temmuz 2011 tarihine kadar bu görevini sürdürdü. 2007–2009 ve 2011–2015 yılları arasında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı, sonraki dönemde ise Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı olarak kabinede görev yaptı.