Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, sokak hayvanlarını kısırlaştıran veterinerlere ücret vereceklerini açıkladı.

Şanlıurfa Bu Dolmuş Şoförlerinin Dostluğunu Konuşuyor Şanlıurfa Bu Dolmuş Şoförlerinin Dostluğunu Konuşuyor

Bütün sokak hayvanları bir merkeze toplamanın mümkün olamayacağını ifade eden Başkan Beyazgül, bu durumun hayvan haklarına da aykırı bir durum olduğunu vurguladı.

Bugün sabah haber kuşağında Habertürk Televizyonunda Esra Topbaş ve Kadir Kaymakçı’nın konuğu olan Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, sokak hayvanlarıyla ilgili çalışmalarını anlattı. 

Belediye başkanı seçildikten sonra 3 tane hayvan rehabilitasyon merkezi kurduğunu dile getiren Başkan Beyazgül, bunlardan bir tane Siverek’te, bir tanesini Haliliye ilçesinde bir tanesini de merkezde kurduklarını belirtti. 

Ancak hayvan barınakları yada rehabilitasyon merkezleri kurarak sokak hayvanlarıyla mücadele edilemeyeceğini hatta bunun hayvan haklarına aykırı olduğunu anlatan Başkan Beyazgül , sokak hayvanlarıyla ilgili  mücadele için Veteriner Hekimler Odası ile bir sözleşme imzaladıklarını açıkladı.

Başkan Beyazgül, açıklamasını şöyle sürdürdü; “ Sokak hayvanlarını ne kadar kısırlaştırılırsa o kadar başarı elde ederiz. Bunun içinde Veteriner Odasıyla bir sözleşme hazırladık. Biz 5 tane veteriner alsak sizin serbest çalışan veterinerleriniz kadar etkili olamayız. Dedik. Bunun için sizin veterinerlerin kısırlaştırdığı hayvan sayısı kadar o veterinere bir ödeme yapalım. Yani ücret verelim. Şimdi bu şekilde bir adım attık. Bu hayvanların kısırlaştırılarak azaltılması gerekiyor. ”dedi