Urfa'da Karın içi aortunda 8 cm'lik genişleme tespit edilen Suriyeli hasta, Filistin asıllı Türkiye vatandaşı doktorun 2,5 saat süren başarılı operasyonu ile sağlığına kavuştu.

Temel İlk Yardım Eğitimleri Verildi Temel İlk Yardım Eğitimleri Verildi

İsmi öğrenilemeyen 62 yaşındaki Suriyeli hasta, karın ağrısı şikâyetiyle Şanlıurfa Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin acil servisine başvurdu. Hastanedeki tetkiklerinde karın içi aortunda genişleme tespit edilen hasta yapay damar ameliyatına alındı.

Hayati tehlikesi olan ve damarında yaklaşık 8 santimetrelik genişleme bulunan hastanın ameliyatını Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Alaa Hijazi ve Op.Dr. Arif Yasin Çakmak gerçekleştirdi.

Yoğun bakım sürecinin ardından servise alınan hasta hakkında bilgi veren Doktor Alaa Hijazi; “Karın içerisinde yerleşen anevrizmalar karın ağrısı veya sıklıkla bele doğru yayılan ağrı ile ortaya çıkmaktadır. Abdominal aort anevrizması karın içinden geçen, iç organlara ve bacaklara kan taşıyan damarın genişlemesidir. Aort damarında 5 cm üzerinde genişleme oluşması hayati tehlike oluşturmaktadır.

Bu hastalık daha çok 60 yaş üstü sigara içen ve yüksek tansiyon olan erkeklerde görülmektedir. Bizim hastamızda da Aort Anevrizması vardı. Yaklaşık 7,5- 8 cm bir anevrizma oluşmuştu. Hastamızı ameliyata alarak genişleyen damarı yapay damar ile değiştirdik. Şuan hastamızın genel durumu iyi bugün taburcu edeceğiz.” dedi.