Jelkim Biyoteknoloji AŞ tarafından Şanlıurfa Gıda İhtisas OSB’de 150 milyon TL yatırımla kurulan tesiste sözleşmeli olarak üretilen domateslerin kurutma işlemine başlandı.

Memur Ve Memur Emeklilerinin Zam Oranı Belli Oldu Memur Ve Memur Emeklilerinin Zam Oranı Belli Oldu

Domatesler BRC kallite standartlarına uygun proseslerle kurutulup özel ambalajlarla yurt dışına gönderilecek. Şirketin ilk etapta hedefinde ABD, Kanada ve Avrupa var.

Ekonomi gazetesine konuşan Jelkim Biyoteknoloji AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Serhat Gerger, tüm ürünlerini Frenk’s Aden marka ismiyle yurt dışı pazarlara sunacaklarını söyledi.

Gerger, “Fabrikamızın üretim hatlarının tamamının inşasını bitirdik. Üretim sürecimiz hızlı bir şekilde devam ediyor. İdari Binamızın tamamlanma oranı da yüzde 90’a ulaştı. 1 ay içerisinde tüm fiziki yatırımları tamamlamış olacağız.

Üretimde ilk etapta domates bizim amiral ürünümüz oldu. Önümüzdeki süreçteki en önemli hedeflerimiz üretim kapasitemizin tam olarak değerlendirilmesi ve yeni pazarlar olacak.

Ardından biber, portakal, limon, patlıcan ürünlerini de kurutup ürün portföyümüzü geliştirmeyi hedefliyoruz. Yılın 12 ayında sebze ve meyveleri mevsiminde ürettirip işleyip yüksek katma değerle yurt dışı pazarlarımızda değerlendireceğiz” dedi.

Kurutulmuş meyve sebze ürünlerine yönelik Avrupa, ABD ve Kanada’dan ciddi talep olduğunu kaydeden Gerger, İskenderun ve Mersin limanları üzerinden bu ülkelere ulaşıp Şanlıurfa’ya daha çok döviz girdisi sağlamayı amaçladığıı dile getirdi.

“Sözleşmeli tarımda 800 dönüm hedefliyoruz”

Urfalı çiftçilerin ürettiği tüm ürünleri Amerikaların sofralara ulaştırmak istediklerini belirten Gerger, "Şuanda ham madde ihtiyaçlarımızın karşılanması için yaklaşık 200 dönümde tohum desteği ile yetiştirdiğimiz domateslerimizin hasadına başladık. Önümüzdeki süreçte hem sözleşmeli üretim alanımızı artıracağız, hem de farklı sebzelerde de sözleşmeli üretime başlayacağız. Bu yıl sözleşmeli üretim alanlarımızın 800 dönüme ulaşmasını hedefliyoruz.”ifadelerini kullandı.