Şanlıurfa’da yasaklara rağmen avlanan avcılara, Doğa Koruma ve Milli Parklar Şanlıurfa Şube Müdürlüğü, yasağı kaldırdı

Doğa Koruma ve Milli Parklar Şanlıurfa Şube Müdürlüğü, 2022-2023 kara avcılığı dönemi 20 Ağustos'ta başlayacağını duyurdu.
DKMP Genel Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamada “Merkez Av Komisyonu, av döneminde geçerli olmak üzere ülkede kara avcılığıyla ilgili avlanma usul ve esaslarını belirledi. Alınan karar, 27 Mayıs 2022 tarihli ve 31848 sayılı 1'inci Mükerrer Resmi Gazete'de yayımlandı.

Vali Ayhan Teknokenti Ziyaret Etti Vali Ayhan Teknokenti Ziyaret Etti

YASAK 20 AĞUSTOSTA HANGİ AVLANMALARLA KALKACAK

 Merkez Av Komisyonu; avın açılış ve kapanış tarihlerini, avına izin verilen av hayvanları ile avcı başına avlanabilecek 1 günlük av hayvanı limitlerini, avlanma günlerini, avlanmanın yasak olduğu avlaklar ile sahaları, av dönüşünde avcıların taşıyacakları av hayvanı miktarını, devlet ve genel avlaklarda avlanmayla ilgili hususları, avlanmada kullanılması ve bulundurulması yasaklanan araçlar, gereçler ve özelliklerini, mücadele amaçlı avlanma usulünü belirledi. 

Buna göre avlanma; tüm bölgelerde aynı gün 20 Ağustos'ta bıldırcın, üveyik, alakarga, küçük karga, ekin kargası, leş kargası, karabatak, saksağan, yaban domuzu ve çakal avı ile başlayacak.

HAFTADA 3 GÜN AY YASAĞI DEVAM EDECEK

Alınan karar uyarınca Çarşamba, Cumartesi, Pazar ve resmi tatillerde av yapılabilecek. Ayrıca yaban domuzu avı ilave olarak salı günü de yapılabilecek. 
Avcıların avlanma hakkını elde edebilmeleri için avcılık belgesi almaları ve belirlenen avlanma izin ücretini il şube müdürlüklerinin döner sermaye işletmesine ait hesaplarına yatırmaları gerekiyor. 

Avcılar, Avlak Yönetim Bilgi Sistemi'nden (AVBİS), Avcı Avlakta Mobil Uygulaması'ndan (AVA) ve 0850 888 06 06 numaralı çağrı merkezinden gerekli izni aldıktan sonra genel ve devlet avlaklarda avlanabilecek.