Bu kapsamda 30-31 Mayıs 01 Haziran 2022 tarihlerinde Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı toplantı salonlarında, Yenidoğan Canlandırması (NRP) eğitimine başlandı.  Eğitime kamu, özel ve üniversite hastanesinde ve doğum yapılan sağlık kuruluşlarında görev yapan hekim, ebe, hemşire ve diğer sağlık personelleri katılım sağladı.
 İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Mehmet GÜLÜM ‘ün açılış konuşmalarında, “Yenidoğan Restorasyon Programı Sağlık Bakanlığının resmi olarak 1998'den beri uyguladı ve muhtemelen en düzenli eğitim programıdır.

Yenidoğan Restorasyon Programları bizim bebek ölümleri ile mücadelemizde bebek ölümleri azaltma adına ciddi katkılar sunacaktır. .Bu programlara katılım sağlamak bebek ölümleri açısından daha anlamlı kılacaktır. Her dokunduğumuz çocukla hukukumuz başlıyor, onlara olabildiğince yardımcı olmak zorundayız.

Özellikle de bu programının kurucularının yıllarca emek vermiş Türkiye'nin değişik ve güzide üniversitelerinden Otör hocalarımızın aramızda olması programı ayrı bir kalite katıyor. Ben Katılan tüm hocaların her birine ayrı ayrı teşekkür ediyorum ”dedi.

Türkiye’nin değişik üniversitelerinden eğitime Doç.Dr. İlker GÜNAY, Prof. Dr. Özlem BEKEM, Prof. Dr. İnci KARA, Prof. Dr. Serdar CÖMERT, Doç. Dr. Şerife OĞUZ, Uzm. Dr. Beyza ÖZCAN, Dr. Ufuk BAYRAKTAR., Dr. Canan DOĞAN, Ebe Aynur TURHAN, Erkan HAYDAROĞLU, Hemşire Aslı SOĞANCI, Ebe Hatice AYDIN, Ebe Leyla PAMUK, Hem. Mevlüde YAZIGAN eğitimci olarak katılmıştır. 

Açılış programından sonra Eğitimcilerimiz gruplar halinde, uygulamalı olarak katılımcılara beş günlük NRP eğitimine başlanmış oldu.

Şanlıurfa İl Sağlık Müdürlüğü
Basın İletişim ve Tanıtım Birimi