Şanlıurfa’da az sayıda esnaf fabrikasyon ürünlere olan talep nedeniyle Bakırcılık mesleğinin yok olmasına yüz tutmasıyla birlikte sessizliğe büründü.

Çarşıda bakıra şekil veren ustanın az sayıda hatta hiç yok denecek kadar olmaması ustaların bu işi bitirmesiyle birlikte bakırcılık ayakta durmaya çabalıyor.

Şanlıurfa’da yaşayan Mehmet Demirözü Bakırcılık Ustası bakırcılık mesleğini sanat eseri yaratarak devam ettiriyor. Mehmet Usta’nın yaptığı birçok iş ise sanat eseri halinde olması ve başka yapacak kimsenin olamaması bakırcılıkta ustalığını ortaya koyuyor.

Gözden kaçırmayın

Topdağı Mahallesi Belediye Başkanını Topa Tuttu Topdağı Mahallesi Belediye Başkanını Topa Tuttu

WhatsApp Image 2022-05-07 at 09.31.55 (1)

Bakırcı Ustası Mehmet Demirözü’nün en son yaptığı eserde tek parçadan üçayaklı Hitit vazosunu şu an kendisinden başka yapan usta yok.  Hitit Döneminden kalma vazonun topraktan yapılmış halini rahmetli ustası Mahmut Çirkin ile birlikte İstanbul’da sergide görüp bunun aynısını yapabilecek kimsenin olmadığını duyunca Urfa’ya dönüp vazonun aynısını hem de tek parça halinde yapmışlar.

bakır

Mahmut Çirkin Usta vefat ettikten sonra Bakırcı ustası Mehmet Demirözü’mden başka kimsenin bu vazoyu yapabileceği görülmedi.

Her fırsatta Urfa için onlarca medeniyete ev sahipliği yapmış diye övünürken o medeniyetleri eserlerine yansıtacak Mehmet usta gibi zanaatkârların, sanatkârların ve sanat severlerin yok olmaması ve çoğalması gerekiyor.