Gazeteci Ruşen Çakır ile 11 Eylül 2023 yılında yaptığı söyleşisinde "Ben ateistim bunu da açık yüreklilikle her yerde söylüyorum" diyen Şanlıurfalı ateist felsefeci Prof. Ahmet Arslan, 1950'lerde Şanlıurfa'da yaşadıkları günleri andı.

Arslan, "Annemin babamın 1950li yıllardaki dindarlığına saygı duyuyorum. Sıcaktı. O ramazanlar, o terâvihler... Şimdiyse ne Diyanet'e, ne İlahiyat Fakültesi'ne, ne profesörlere saygı duymuyorum. Ben ateist olarak onlardan daha dindar olduğumu düşünüyorum" diye konuştu.

Türkiye'de İslam düşüncesi denildiği zaman akla gelen ilk gelen isimlerden biri olan Şanlıurfalı ataist felsefeci Şanlıurfalı  Prof. Dr. Ahmet Arslan, Şanlıurfa’nın "Peygamberler şehri" olarak nitelenmesini ve Hz. İbrahim Peygamber'in Şanlıurfa ile olan bağlantısını da efsane ve hurefe olarak görüyor.

Şanlıurfalı ateist felsefeci Prof. Dr. Ahmet Arslan,"Urfa'nın büyüsü ve biricikliği, geleneksel toplumun, geleneksel hayatın, geleneksel kültürün en başarılı biçimini temsil etmesinden ileri geldiğini dile getiriyor.

Başkan Ali Murat Bucak’tan 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Mesajı Başkan Ali Murat Bucak’tan 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Mesajı

Şanlıurfalı ünlü felsefeci Prof.Dr. Ahmet Arslan, gazeteci Fatih Altaylı’nın "Göbeklitepe ve Medeniyet" başlıklı programında yaptığı açıklamada ise  hemşehrilerine sert sözlerle eleştirmişti;

Şanlıurfalı felsefeci Ahmet Arslan proğramda “Urfa ile ilgili birkaç şey söylemek istiyorum" diyerek başladığı sözlerini şöyle sürdürmüştü;

" New York Flarmoni Orkestrası’nın ünlü bir şefi vardı: Leonard Bernstein. Onun, Mozart’la ilgili ünlü bir sözü vardı. Çok severim, çok da kullanırım. Diyordu ki, ‘Mozart Allah’ın insanlara hak etmedikleri bir hediyesidir' Şimdi tehlikeli bir söz söyleyeceğim. Etrafta Urfalılar dolu. Bence Urfa da Allah’ın, Urfalılara hak etmediği bir hediyesidir."

Urfalıların bu yıllarda bir tercihte bulunması gerektiğini söyleyen Ahmet Arslan, “Urfalılar ya ben olacaklar, ya da İbrahim Tatlıses olacaklar” dedi.

Editör: Urfadasin Haber