Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) Şanlıurfa Şubesinin bu haftaki konukları duayen Gazeteciler ve Cemiyet Başkanları oldu. 

Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) Şanlıurfa Şubesi tarafından 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü münasebetiyle TYB binasında etkinlik düzenlendi. 

gazeteciler tyb2

Türkiye Yazarlar Birliği Şanlıurfa Şubesi Başkanı Cuma Ağaç moderatörlüğünde düzenlenen programa
Şanlıurfa Gazeteciler Birliği Başkanı Veysel Polat, 
İpekyol Gazetesi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Mustafa Arısüt,
Güneydoğu TV Genel Yayın Müdürü Faruk Bayık,
Yeni Urfa Gazetesi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Şahban Kılıç,
Gazeteci Yazar Müslüm Abacıoğlu, 
Gazeteci Tahir Çoşandal, 
Gazeteci Müslüm Çap,
TYB üyelerinden Köşe Yazarları Mehmet Sarmış, 
Gül San, 
Kamile Özdemir, 
Meral Bayat, 
Mehmet Emin Karahan, 
Mehmet Emin Özçınar, 
Harran Üniversitesi Öğretim Görevlisi Ahmet Aslan, 
Sendikacı Yazar Ahmet Kaytan, 
Abdurrahman Uğurlu, 
Abdulkadir Karacabey
ve çok sayıda TYB üyesi katıldı.

gazetecilertyb3

Siverek'te Durdurulan Araçta 2 Kilo 500 Gram Uyuşturucu Ele Geçirildi Siverek'te Durdurulan Araçta 2 Kilo 500 Gram Uyuşturucu Ele Geçirildi

URFA'NIN DUAYEN GAZETECİLERİ NELER ANLATTI ?

Programda gazeteciler, mesleğe ne zaman ve nasıl başladıklarını, yaşadıkları sıkıntıları ve meslek ile ilgili anılarını paylaştılar.

Programın açılışında konuşan TYB Şanlıurfa İl Başkanı Cuma Ağaç, gazetecilik, yazarlık ve siyaset hayatından bahsederek “Burada aramızda bulunan ve birçoğu da üyemiz olan basın mensuplarımızı da 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü münasebetiyle Şanlıurfa Yazarlar Birliği olarak ağırlamak, onure etmek, gazeteciliği konuşmak maksadıyla da bu geceki konuklarımızı duayen gazetecilerden seçtik” dedi. 

FARUK BAYUK: DİJİTAL MEDYA GAZETELERİN ÖNÜNE GEÇTİ

Güneydoğu TV Genel Yayın Müdürü Faruk Bayuk, yaptığı konuşmada Dijital Medyanın Gazetelerin önüne geçtiğini ve olur olmaz, araştırılmadan kulaktan duyma bilgiler aktarılarak basın camiasını adeta zora soktuğunu belirtti.

VEYSEL POLAT: BASININ GÜCÜ VE MEŞRULUĞU ANAYASADAN GELİR

Şanlıurfa Gazeteciler Birliği Başkanı Veysel Polat ise, “Basın; yasama, yürütme ve yargıyı millet adına denetleyen, izleyen ve hatta hizaya sokan bir güçtür. Basının gücü ve meşruluğu Anayasa’dan gelir. Basın, görevini yerine getirmesi yönüyle güç kazanır. Basın engellenemez ve sansürlenemez. 80 milyon vatandaşın haber alma hakkı engellenemez. Yasama, Yürütme ve Yargının neler yaptıklarını öğrenmek vatandaşın hakkıdır ve vatandaşlar da bunu öğrenmek zorundadır. Vatandaşlar bu bilgi alma hakkını basın aracılığıyla yapar” diye konuştu.

MUSTAFA ARISÜT: MADDİYATI ÖN PLANDA TUTAN BAZI BASIN MENSUPLARI CAMİAYI ZORA SOKUYOR

Gazete İpekyol İmtiyaz Sahibi Mustafa Arısüt ise, gazetecilerin yaşadığı sıkıntıları anlattı ve Gazeteciliği en fazla zedeleyen unsurun şantajcılık olduğunu, bu durumun basın ilkeleri ve medya etiğine göre yayın yapan gazetecileri rahatsız ettiğini belirtti.

Gazeteciliği en fazla zedeleyen unsurun şantajcılık olduğunu belirten Gazete İpekyol İmtiyaz Sahibi Mustafa Arısüt, diğer gazeteci arkadaşlar gibi basın hayatından bahsettikten sonra, son zamanlarda maddiyat uğruna tehditkar davranan bazı basın mensuplarının camiayı zora soktuğunu belirterek, “Daha önce konuşan arkadaşlarında belirttiği gibi, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutlamak için bir aradayız.

Gazetecilik, halkın bilinçlenmesinde, toplumun yaşanan sosyal, siyasal, kültürel ve ekonomik gelişmelerden haberdar olmasında, temel bir görev üstlenen, toplumsal barış, huzur ve güven ortamının güçlenmesinde belirleyici bir rol oynayan bir meslektir. Gazetecilik mesleğinin en önemli şiarı da objektifliktir.

Gazetecilerin hem ekonomik olarak hem de çalışma koşulları açısından zorlu bir görevi yerine getirmektedir. Birçok defa şiddete maruz kalabilmekte, Gazze’de olduğu gibi özellikle savaş ve şiddet ortamında meslekleri uğruna hayatlarını bile kaybetmektedirler. Güçlü ve özgür basın demek, güçlü demokrasi demektir. Şüphesiz bu da beraberinde güçlü bir ekonomiyi getirecektir” şeklinde konuştu.

Yeni Urfa Gazetesi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Şahban Kılıç, Akit Gazetesi Muhabiri Tahir Çoşandal, Gazeteci Müslüm Çap, TYB üyelerinden Köşe Yazarları Mehmet Sarmış, Gül San, Kamile Özdemir, Meral Bayat, Mehmet Emin Karahan, Mehmet Emin Özçınar, Harran Üniversitesi Öğretim Görevlisi Ahmet Aslan, Sendikacı Yazar Ahmet Kaytan ve Abdurrahman Uğurlu da öncelikle kendilerinin basın camiasına nasıl başladıklarından ve basının nasıl olması gerektiğinden ve günümüz gazetecilerinin olumsuzluklarından da bahsederek, gazeteciliğin öneminden bahsettiler.
 

Editör: Urfadasin Haber