Şanlıurfa’nın Eyyübiye İlçesi Yeni Mahalle Büyükyol Caddesinde doğan insan hakları savunucusu olarak tanınan Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun, 27. dönem HDP Kocaeli milletvekili döneminde 'Siyasi faaliyette bulunma ve ifade hürriyeti’,  ‘'terör örgütü propagandası' suçlamasına dönüştürülerek hakkında fezleke hazırlanmıştı. Meclis'te oy birliğiyle milletvekilliği düşürülen Gergerlioğlu, hakkındaki dava sonucunda tutuklanarak cezaevine gönderilmişti.

Şanlıurfalılar Yeni Kabine İçin “Taze Kan İyidir Ama Bekleyip Göreceğiz” Diyor Şanlıurfalılar Yeni Kabine İçin “Taze Kan İyidir Ama Bekleyip Göreceğiz” Diyor

Daha sonra Anayasa Mahkemesi, Gergerlioğlu'nun 'siyasi faaliyette bulunma hakkı' ve ifade hürriyeti'nin ihlal edildiğine oy birliğiyle hükmetmiş, Kocaeli 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nce tahliye edilmişti. Bu tahliye sonrası Gergerlioğlu, meclise geri dönmüştü.
14 Mayıs 2023 Seçimlerinde Kocaeli’nde Yeşil Sol Parti’den aday gösterilen Şanlıurfalı Ömer Faruk Gergerlioğlu, dün yapılan seçim sonuçlarına göre yeniden milletvekili seçildi.