Şanlıurfa İl Sağlık Müdürlüğü Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde bir hastanın midesi tüp haline getirilip yemek borusuna bağlandı.

Onkoloji uzmanı Op. Dr. Halil Türkan tarafından, yemek borusu ve midenin bir kısmı alınan hastanın kalan midesi tüp haline getirilip yemek borusuna bağlanmasıyla hasta sağlığına kavuştu.

Harran Üniversitesi Hastanesinde Önemli Bir Operasyon Daha Harran Üniversitesi Hastanesinde Önemli Bir Operasyon Daha

Op. Dr. Halil Türkan yaptığı açıklamada “Hastamız 49 yaşında Myastenia graves (kas hastalığı ) nedeniyle takipli olan hastamız son 2(iki) yıldır gittikçe artan yutma güçlüğü ve katı gıdaları yutarken oluşan takılma hissi nedeniyle, cerrahi onkoloji polikliniğimize başvurdu. Yapılan tetkik ve görüntülemeler sonucunda yemek borusu kaynaklı tümörün olduğunu tespit ettik ve ameliyat kararı aldık.

Ameliyatında yemek borusu ve midenin bir kısmını tümörlü kısımla birlikte çıkararak kalan mide kısmını tüp haline getirip yemek borusuna bağladık. Ameliyat sonrasındaki süreci gayet iyi ve sorunsuz geçiren hastamızın 7. gününde sıvı gıdalarla beslenmeye başladı. Şimdi katı gıdalarla da beslenebilen hastamızın ameliyat öncesi oluşan takılma hissinin tamamen kaybolduğunu ve rahat şekilde beslendiğini gördük. ”ifadelerini kullandı.

Bu arada Şanlıurfa Mehmet Akif İnan Eğitim Araştırma Hastanesinde yemek borusundan kaynaklı kanser ameliyatlarının başarıyla yapılabildiği gibi mide, kalın bağırsak, pankreas, karaciğer yumurtalık ve rahim kanseri ameliyatları da başarıyla yapılabiliyor.