Şanlıurfa Harranlı olan ve çalıştığı tersane inşaatta düşüp ölen Yasin Demirdağ’ın ölü bedenine emniyet kemeri takılmasına engel olan 35 işçi, işten çıkarıldı

Sefine Tersanesi’nde yüksekten düşerek ölen Yasin Demirdağ’ın ölü bedenine emniyet kemeri giydirmeye çalışan iş güvenliği ekibine müdahale eden 35 işçi işten çıkarıldı.

Yalova Sefine Tersanesi’nde çalışan 19 yaşındaki Yasin Demirdağ, 17 Ağustos tarihinde yüksekten düşerek yaşamını yitirmişti.
Olaya dair açıklamada bulunan DİSK’e bağlı Limter İş Sendikası, Demirdağ’a ölümünün ardından tersanedeki iş güvenliği ekipleri tarafından emniyet kemeri giydirilmeye çalışıldığını açıklamıştı. Sefine Tersanesi ise yaptığı açıklamada Yasin Demirdağ’ı suçlamış, “Yasin Demirdağ’ın emniyet kemeri üzerinde olmasına rağmen bunu kullanmadığını” öne sürmüştü.

“35 İŞÇİ İŞTEN ATILDI”

Sol’a konuşan bir tersane işçisi “Güverte ile ambar arasında ‘yaşam halatı’ olması lazım. O halat yokmuş. Düşmede bunun etkisi var” dedi.

Yaşamını yitiren Yasin’in güverte dolgu işçisi olduğunu, yüksekte çalıştığını, ambarla güverte arasının yaklaşık 20-22 metre olduğunu dile getiren tersane emekçisi, “Güverte ile ambar arasında ‘yaşam halatı’ olması lazım. O halat yokmuş. Düşmede bunun etkisi var” dedi.
Olay sonrası sosyal medyaya yansıyan arbede görüntülerine ilişkin konuşan işçi, “Aşağıdaki arbede sonrası yaklaşık 35 işçi işten atıldı. İşçilerin iddiasına göre kemer takma değil çıkarma sırasında arbede yaşandı” dedi.

“ÇIKARILAN İŞÇİLERE ULAŞILAMIYOR”

Birgün’e konuşan bir başka tersane işçisi ise, “Olay gününde işçi arkadaşlarla görüştüm; kimisi ‘Uygunsuz kemer verilmiş, halata takılı kancası yoktu’ kimisi ise ‘Emniyet kemeri yokmuş’ diyor. Durumu gören ve müdahale etmek isteyen işçilerle iş güvenliği uzmanları arasında çıkan arbedede kim varsa işten çıkartmışlar. İşten çıkartılan işçilere ulaşılamıyor şuanda.

Patronun tehdidine maruz kalmış olabilirler diye düşünüyorum. Emniyet kemeri ister takılı olsun ister takılmasın sorun aslında daha büyük. Orada bir kaza yaşanmışken işçiye müdahale etmek yerine işveren kafasıyla şirketi kurtarmaya yönelik bir davranış gerçekleşiyor. İlkyardım yapılsa veya bir sağlık ekibi çağrılsa belki de Yasin arkadaşımız kurtulabilirdi” ifadelerini kullandı.

Hükümet EYT Çalışmasını Tamamladı Sıra Meclise Geldi Hükümet EYT Çalışmasını Tamamladı Sıra Meclise Geldi

Demiral şunları söyledi: “İşe girerken birçok belgenin altına imza atılıyor. Bu belgeler iş güvenliğiyle ilgili eğitim ve güvenlik donanımları konularını içeriyor fakat sadece prosedür icabı yapılıyor. Ne eğitim durumu ne donanım durumu takip ediliyor. Can alıcı sermaye güçleri sadece paralarının devamlılığını umursuyorlar.”