Suriye Sınır Koordinasyon Toplantısı Suriye Sınır Koordinasyon Toplantısı

“Hafta sonu kitaplara talep fena değil de ama şuanda insanlar sadece bakmak için geliyorlar” açıklamalarında bulunan Halil Orhan Aslan: ’’Zaten okumada yüzde 78.sıradayız okuyan bir memleket değiliz. Bu konuda gençler biraz kitaplara yönelmeli kitap okumalı ve kültürlerini geliştirmeliler. Gençler ancak eğitim ve kitapla gelişebilirler. Bu tür etkinlikler sık sık yapılmalı ki insanların aklında kalabilsin. Benim her zaman söylediğim bir şey var ‘’herkes kitaplara dokunsun’ ’diye insanlar kitaplara dokunmadan kendini geliştiremez’’ifadelerini kullandı.

KİTAP FUARINA GELENLER SEYHAT HAVASINDA GELİYOR, KİTAPLARA DOKUNMADAN GİDİYORLAR

 “Fuar ilk açıldığında çok güzel bir yoğunluk vardı sadece öğrenciler değil vatandaşta vardı” diyen Hasan Yıldız ise  ’’Ama şuanda sadece öğrenciler geliyor. Öğrenciler fuara geliyor ama bir tatil havasında, bir seyahat havasıyla geliyorlar ve kitaplara dokunmadan çekip gidiyorlar. Gelen öğrencilerde sadece yayınevlerine ilgi gösteriyor. Bunun için okullarda bir çalışma yapılması gerekiyor ve eğitimcilerin bu farkındalığı öğrencilere mutlaka göstermesi gerekiyor’’. değerlendirmesinde bulundu.

“FUARA GELENLER KİTAPLARA BAKIP GEÇİP GİDİYORLAR”

Vatandaşın alım gücünün düşük olmasından dolayı fuara gelenlerin kitaplara sadece bakı gittiklerini aktaran Sadun Ak: ’’Toplum olarak okuyan bir toplum değiliz. Biz yazarlar, şairler okumayanlar için yazıyoruz. Çünkü okuyanlar zaten okuyor. Okumak isteyen herkese gereken bütün hassasiyeti gösteriyoruz. Şanlıurfa okumada yüzde 80’lerdeyiz’’yorumunu yaptı.

‘’KİTAP OKUYUCULARI EKONOMİK NEDENLERDEN DOLAYI FAZLA TALEP GÖSTERMİYORLAR’’

Fuarda kitaplara çok fazla talep yok olmadığını söyleyen Hülya Alptekin ise ’’Şanlıurfa’da okuma alışkanlığı çok yok. Öğrencilerimiz almak için geldiklerinde bile maliyetler çok yüksek olduğu için vazgeçiyorlar. Bu sene kitaplarımızda eskisi kadar satış yok. Yeni kitap çıkaran yazarlarımız var onun için maliyetler biraz yüksek ondan dolayıda fiyatlar biraz yüksek. Kitap okuyucuları ekonomik krizden dolayı çok fazla kitap alamıyorlar’ ’ifadelerini kullandı.

Özel Haber:Payam Kaya