Kahramanmaraş merkezli yaşanan depremlerden sonra okulların açılacağı tarih belli oldu.
Urfalı vatandaşlara Urfadasın mikrofonlarını uzatıp,’’ Şanlıurfa'da okullar 1 Martta açılıyor. Ama bu arada artçı depremlerde devam ediyor. Siz çocuğunuzu 1 Martta okula göndermeyi düşünüyor musunuz?’’ diye sorduk vatandaşlar ise fikirlerini dile getirdi.  
Vatandaşlar, ’devlet kurumlarının genel olarak sağlam olduğundan ve bu konuda devlete güvenirliğinden bahsederken, okulların açılması çocukların eğitimi ve psikojik açısından iyi olacağı belirttiler.’’
‘’DEVLET KURUMLARININ YAPILARININ SAĞLAM OLDUĞUNU BİLİYORUM’’
Ben önlemlerin alındığını düşünüyorum ve bu konuda devletimize güveniyorum. Diyen Mehmet Mercan:’’ Devlet kurumlarının yapılarının sağlam olduğunu ben kendim gözlemledim ve en ufak çatlak bile görmedim. Okulların açılması ise çocukların psikolojisi için açılmasından tarafım.’’ dedi.
‘’ÇOCUKLARIN EĞİTİMDEN GERİ KALMALARINI DA İSTEMİYORUM’’
Çocuklarımızı okula gönderip göndermeme konusunda ikilemde kalıyoruz. İfadelerine yer veren Ömer Faruk Toplamacı:’’ Bu büyük felaketin ardından nasıl bir önlem alınabilir bilmiyoruz. Çünkü evlerimiz deprem esnasında saniyeler içinde yerle bir oluyor. Ama yine de eğitimden geri kalmalarını da istemiyoruz.’’ sözlerinde bulundu.
‘’ÇOCUKLARIMI OKULA GÖNDERMEYİ DÜŞÜNÜYORUM’’
Evimizin yanındaki okullara baktım çocuklarım için güvenirliğine baktım bir sıkıntı yok. Açıklamalarına yer veren Hidayet Aktak:’’ Sakıncalı bir şey göremediğim içinde çocuklarımı okula göndermeyi düşünüyorum.’’ İfadelerini kullandı.