Türkiye’nin en yoksul illeri arasında yer alan Şanlıurfa için Prof. Dr. Bülent Gülçubuk,”Urfalılardan Özür Diliyorum” dedi ve sıraladı

Haber Türk Televizyonundan Fatih Altaylı’nın Teketek Bilim Programına katılan ve çiftçinin yoksulluk sınırında yaşadığını aktaran Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim üyesi Prof. Dr. Bülent Gülçubuk, mercimeğin, pamuğun, buğdayın, Antep Fıstığı’nın en fazla üretildiği Şanlıurfa’da yoksulluğun yaşanmasını anlam veremediğini dile getirdi.

Gözden kaçırmayın

Urfa’da Dolu ve Fırtına Seracıları Perişan Etti Urfa’da Dolu ve Fırtına Seracıları Perişan Etti

Şanlıurfa, Türkiye’nin en yoksul illeri arasında yer almasına Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim üyesi Prof. Dr. Bülent Gülçubuk,”Urfalılardan Özür Diliyorum” dedi ve sıraladı

Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim üyesi Prof. Dr. Bülent Gülçubuk, televizyon programında yaptığı değerlendirmede şunları söyledi; “Türkiye’de sadece 14 il milli geliri iyi. Geri kalan 67 ilin milli geliri düşük. Peki neden? Bu illerinin tamamına yakının en büyük geliri istihdam ve tarım. Hatta beni çok rahatsız eden bir olgu var.

Buradan Urfalılardan da özür dileyerek söylüyorum; Şanlıurfa’da kişi başına düşen milli gelir 2 bin 901 dolar. Yani Türkiye’de en fazla pamuk üreten il, hayvancılıkta en fazla hayvan sayısına sahip bir il, Antep Fıstığının en azla üretildiği, mercimeğin en fazla üretildiği bir il Türkiye’de yoksulluğu yaşıyor.”