Şanlıurfa'nın Eyyübiye İlçesi Altunbaşak Köyü'nde bulunan antik şehir kalıntıları görenleri büyülüyor. 

Şanlıurfa'ya 25 kilometre uzaklıktaki bölgede Cudi Vadisi olarak bilinen yerde yer alan 1350 yıldan fazladır ayakta duran bir anıt zeytin ağacı da bulunuyor. Zeytin ağacının, Çevre ve Şehircilik Şanlıurfa  İl Müdürlüğünün  ölçümlerinde 1350 yıllık bir geçmişe dayandığı belirtiliyor. 

Şanlıurfalı Ali Kaya: Ben 4-5 Senedir Kurban Kesemiyorum Şanlıurfalı Ali Kaya: Ben 4-5 Senedir Kurban Kesemiyorum

Ancak rivayetlere göre Hz.Nuh A.S'ın buraya geldiği zaman güvercinin ağzında götürdüğü zeytinin bu ağaçtan koparıldığı dile getiriliyor.

Şanlıurfa Eyyübiye İlçesi Altınbaşak Köyü ile Akçakale Cudi Köyü arasında bulunan Cudi Vadisinde toprak altında bir medeniyet yatmasını gündeme getiren Şanlıurfa Dağcılık ve Doğa Sporları İhtisas Kulübü, Kültür ve Turizm Bakanlığının bu bölgeyi turizm kazandırmasını istiyor. 

Cudi Vadisi2

Cudi Antik Kenti ve Anıt Zeytin Ağacın bölgenin tahrip edildiği ve OSB’nin zehirli sularının bölgede göl oluşturması Şanlıurfa Dağcılık ve Doğa Sporları İhtisas Kulübü üyelerini endişelendiriyor.

Kulüp yönetiminde yer alan emekli tarih öğretmeni İbrahim Dülger Süryanice harfleri andıran kitabelere ulaştıklarını belirtti. Şanlıurfa’da Süryanice bilen Selahaddin Güler de inceledi. 

Kulüp yönetimi adına açıklama yapan Candan Özen, “Cudi Antik Kenti ve Anıt Zeytin Ağacı hakkında farkındalık yaratarak bölgeye yönelik duyarlılığı arttırmayı amaçlıyoruz. ”dedi.

Cudi Vadisi 3