Şanlıurfa’nın eski valisi Ziyaeddin Akbulut, Türkiye’nin ilk Başörtülü Valisi olarak atanan Kübra Güran Yiğitbaşı’nın atamasını yorumladı.

"EŞİM BAŞÖRTÜLÜ DİYE, ETMEDİĞİNİ BIRAKMAYANLARA DERS OLSUN" 

Şanlıurfa, Konya ve Merkez Valiliği görevlerinin ardından siyasete giren Ziyaeddin Akbulut, eşi Adviye Akbulut’un  başörtülü  olmasından dolayı etmediğini bırakmayanlara, vali Kübra Güran Yiğitbaşı’nın ders olmasını söyledi.  
Şanlıurfa’nın eski valisi Ziyaeddin Akbulut, geçtiğimiz gün Resmi Gazete’de yayınlanan valiler kararnamesinde Türkiye’nin ilk başörtülü valisi Kübra Güran Yiğitbaşı için sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımında “Bendeniz valiyken, eşim başörtülü diye, etmediğini bırakmayanlara ders olsun.”dedi.

“ELHAMDULİLLAH NEREDEN NEREYE GELDİK “

Gözden kaçırmayın

Harran İzmir Belediyesi Kardeş İlçe Oluyor Harran İzmir Belediyesi Kardeş İlçe Oluyor

Kübra Güran Yiğitbaşı’nın, başörtülü ilk Vali olarak, tarihe geçtiğine dikkat çeken Ziyaddin Akbulut paylaşımında “Başörtülü ilk Vali olarak, tarihe geçen Afyonkarahisar Valisi; Kübra Güran Yiğitbaşı’nı tebrik ediyorum. Başarılar diliyorum. Rabbim utandırmasın. Elhamdulillah nereden nereye geldik. Bendeniz Valiyken, eşim başörtülü diye, etmediğini bırakmayanlara ders olsun!”ifadelerini kullandı.

ZİYADDİN AKBULUT KİMDİR?

Bu arada Tevfik Ziyaeddin Akbulut, 12 Nisan 1949'da Bulgaristan Kırcali'de doğdu.
Babasının adı Tevfik, annesinin adı Adile'dir. Mülki İdare Amiri; Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'ni bitirdi.
Ulus, Cihanbeyli, Atabey, Şavşat, Çivril, Elmalı Kaymakamı olarak görev yaptı. İçişleri Bakanlığı Mülkiye Müfettişi ve Bakan Danışmanı oldu.
 1990-1996 yılları arasında Şanlıurfa İli Eğitim Kültür Sanat ve Araştırma Vakfı’nın (ŞURKAV) kurucu başkanlığını da yapan Ziyaeddin Akbulut, 22. Dönem Tekirdağ Milletvekilliği, 22. Dönem'de Türkiye Büyük Millet Meclisi İçişleri Komisyonu Başkanlığı, İçişleri Bakanlığı Bakanlık Genel Sekreterliği, 23. Dönem'de İçişleri Komisyonu Başkanlığı görevlerinde bulundu.

KÜBRA GÜRAN YİĞİTBAŞI KİMDİR?

Öte yandan 1979 Ankara doğumlu olan Yiğitbaşı, lisans eğitimini Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü'nde bitirdikten sonra, İstanbul Ticaret Üniversitesi Uygulamalı Psikoloji Bölümü'nde "Baba Yoksunluğunun Çocuk Üzerindeki Etkisi" üzerine çalışma yaptı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nde, "İkna Edici İletişim Sürecinde Siyasal Mesaj Tasarımı" adlı teziyle doktorasını tamamladı.
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nde araştırma görevlisi ve Dr. öğretim üyesi olarak görev yaptı. Lisans ve yüksek lisans düzeyinde; Araştırmacı Gazetecilik, Medya ve Sivil Toplum, Çocuk Yayıncılığı, Yaratıcı Yazarlık Atölyesi, İletişim Etiği, Medya ve Çocuk gibi dersler verdi. Üniversite bünyesinde Dekan Yardımcılığı, Fakülte Yönetim Kurulu ve Fakülte Kurulu üyeliği, Anabilim Dalı Başkanlığı, Kurumsal İletişim Koordinatörlüğü gibi idari görevlerde bulundu.
15 Temmuz darbe girişimine karşı mücadelede kadınların rolünü konu alan "Kalplerin Direnişi" adlı belgeseli Boğaziçi Film Festivali'nde gösterildi, TRT belgeselde yayınlandı.
Çocuk Yayınları ve Dışa Açılım adlı kitabın yazarı olan Yiğitbaşı, 2019 yılında Basın İlan Kurumu Genel Kurul temsilcisi olarak atandı.
Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Bakan Yardımcısı olarak görevini sürdüren evli ve 3 çocuk annesi Kübra Güran Yiğitbaşı, Resmi Gazete'de yayımlanan kararnameyle Afyon Karahisar Valisi olarak atandı.