Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ile Şanlıurfa’ya gelen Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Şanlıurfa’da tamamlanan, yapımı devam eden ve yapılması planlanan konutların sayısı ile maliyetine değindi.

 Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum açıklamalarını şöyle sürdürdü; “Son olarak Cumhuriyet tarihimizin en büyük sosyal konut projesini Cumhurbaşkanımız milletimizle paylaştılar. Bu çerçevede de Şanlıurfa’ya 7 bin 64 konut kazandırıyoruz. 

Eyyübiye’de 4 bin 250, Viranşehir’de 714, Birecik, Bozova ve Siverek’te 500’er konut, Suruç’ta 250, Ceylanpınar’da 130, Halfeti’de 120 ve Hilvan’da 100 sosyal konut inşa ediyoruz. 

Bu gün yapmış olduğumuz istişareler çerçevesinde Harran’da da 250 sosyal konutu kazandırıyor olacağız. Yine ilk işyerim ki bu bölgede istihdamı arttırmak, üretimi arttırmak, gençlerimize, ustalarımıza, yeni iş kurma hayali olan kardeşlerimize yeni iş yerini açabilmesi için Eyyübiye’de 500 iş yeri yapıyoruz ve bu çerçevede yapılan proje Şanlıurfa’nın üretimine, istihdamına saktı sağlayacak. 

Bir taraftan da ilk evim projesi çerçevesinde altyapısı tamamlanmış arsaları vatandaşlarımıza sunuyoruz. Hem merkezde hem de ilçelerinde olmak üzere 40 bin konutluk arsamızı altyapılarını yapmak suretiyle Şanlıurfalı kardeşlerimizin hizmetine sunmuş olacağız. 

Bu çerçevede 20 bin tanesini merkezde, 20 bin konutu da ilçelerimizde olmak üzere dağıtımı yaptık. Gelen talepler doğrultusunda inşallah 7 kasıma kadar başvuruları da alacağız. 

25 Ekimde tüm Türkiye’de 17 ilimizle beraber Cumhurbaşkanımızın da teşrifleriyle 5 bin konutun temelini Ankara’nın Sincan ilçesinde büyük bir coşkuyla atacağız. 

Şanlıurfa’mızda da o gün ilk temelleri atacağımız konutlarımız olacak ve inşallah 2 yıl içerisinde de vatandaşlarımıza söz verdiğimiz konutları tamamlayıp teslim etmek üzere çalışmalarımızı sürdüreceğiz” 
 

Editör: Urfadasin Haber