Usta Gazeteci Şükrü Dolaş, Siverek’e bugüne kadar atanan birçok kaymakamın bile Siverek’in bir an önce il yapılması gerektiğini dile getirdiğini iddia etti.

1926 yılına kadar İl olan Siverek’in, daha sonra siyasi nedenlerle ilçe yapıldığını ileri süren Siverekli duayen gazeteci Şükrü Dolaş, bugüne kadar ilçede görev yapan bir çok kaymakamın kendisine “Siverek ilçe idare biçimiyle idare edilemiyor’ dediğini anlattı.

Siverek’in nüfusundan ve yüz ölçümünden dolayı ilçe idare sistemiyle zor yönetildiğini verdiği öğrenci nüfusu, köy, mezra sayısı ve ilçe nüfusu ile dile getiren usta gazeteci Şükrü Dolaş, mesleğinden dolayı bugüne kadar Siverek’e atanan Kaymakamlarla Siverek’in il olması gerektiği konusunda zaman zaman görüş alışverişinde bulunduğunu hatırlattı. 

BAZI KAYMAKAMLARIN ŞÜKRÜ DOLAŞ’A SİVEREK’İN İL YAPILMASI KONUSUNDA AKTARDIKLARI

Şükrü Dolaş, geçmiş yıllarda Siverek’e atanan kaymakamlarla yaptığı görüşmelerini ise şöyle aktardı;  “Siverek’e atanan mülki amirler Siverek’in ilçe idaresiyle idare edilemeyeceğini fikrinde birleşiyorlar. Bu güne kadar ilçede görev yapmış birçok kaymakamdan bunu bizzat duydum. Siverek’e Kaymakam olarak atanan hemen her kaymakam bana ‘Siverek ilçe idare biçimiyle idare edilemiyor’ dedi. Mülki amirlerimiz Siverek’in mutlaka il yapılmasını, il yapılarak ancak sorunların çözüleceğini bana aktarmışlardı.  Bu konuda devlet adamlarının ve siyasilerin il sözleri olmasına rağmen Siverek’in hakkı iade edilmedi.” 

BÜYÜKŞEHİR YASASI SİVEREK’E YETERLİ HİZMETİN GELMESİNİ SAĞLADI MI?

Şanlıurfa’nın Büyükşehir yapılması ve büyükşehir yasasının da seçimleri kazanmak için siyasi olduğu yönünde birçok görüşün olduğunu aktaran Şükrü Dolaş, Şanlıurfa’nın Büyükşehir olmasıyla Siverek’e hizmetlerin tam olarak verilemeyeceği endişesini de daha önce kaleme aldığı bir yazın da yazmıştı.

ŞEYH SAİD İSYANINDAN DOLAYI İLÇE YAPILDIĞI SÖYLENTİDEN İBARET 

Şükrü Dolaş, Siverek’in ilçe yapılmasının şeyh Sait isyanına bağlandığını ancak bunun da söylentiden öteye gitmediğini ifade etti.

Tahir Elçi Diyarbakır'da Anıldı Tahir Elçi Diyarbakır'da Anıldı

SİVEREK’İN NÜFUSU BİRÇOK İLDEN BÜYÜK OLDUĞU GİBİ ÖĞRENCİ MEVCUYLA DA BİRÇOK İLDEN BÜYÜK

Şükrü Dolaş “ Nedeni ne olursa olsun Siverek ilçe yapılarak gelişmesinin önüne set çekilmiştir. Siverek 142 köye, 369 mezraya sahip. Onlarca kayıt dışı mezraları ekleyerek bir hesap yapın. Merkez ve köy olmak üzere toplam nüfusu 224 bin civarında. Siverek 4.314 km2’lik yüz ölçümüne sahip. Bu rakam birçok il sınırından büyük olduğu gibi Şanlıurfa merkez yerleşim alanından da büyüktür.” dedi.

Şükrü Dolaş,  Siverek’te ilk ve orta öğretime devam eden yaklaşık 70 bin öğrenci bulunduğunu da hatırlatarak öğrenci sayısıyla bile birçok il nüfusundan büyük olduğunu sözlerine ekledi.