GAP’ta sulama yatırımlarının yüzde 58’i tamamlanıp verimlilik ve gelir artsa da Harran Ovası’nda 100 bin dekar tarım alanı betonlaştığı tahmin ediliyor.

Geçtiğimiz günlerde Tarım Öğretiminin 177. Yılı dolayısıyla Harran Üniversitesi’nde düzenlenen konferansta konuşan Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Ali Çullu ovadaki yapılaşma ve tarım arazilerinin betonlaşması konusunda ki çalışmaları şöyle özetlemişti;.

” Çiftçi kendi arazisine yerleşmek amacıyla ve bazen de tarımsal amaçlı yapılar kurulmaya başlandı. 2017 yılına kadar yapılan sulama altyapıları ve yol alanlarının da hesaplamaya katılmasıyla beraber Harran Ovası’nda toplam arazi kaybı miktarı 19 bin 137 dekar ve ovaya oranı ise yüzde 11,62’ye yükseldi. Harran Ovası sulanmaya başlanınca betonlaşma 3 kat arttı”

Selden Sonra Hurdaya Dönen Araçlarını Tanıyamadılar Selden Sonra Hurdaya Dönen Araçlarını Tanıyamadılar

Şanlıurfa Valisi Salih Ayhan, tarım arazilerinin daha verimli kullanılmasına ve korunmasına yönelik “Toprak Koruma Kurulu” toplantısı yaptıklarını ve önemli kararlar aldıklarını açıkladı.

Vali Ayhan “Tarım arazilerimize zarar getirebilecek inşaatlara ve yapılaşmalara asla müsamaha göstermeyeceğiz.” dedi.
“Toprak Koruma Kurulu” toplantısına katılan Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Ali Çullu, “Geleceğimizin teminatı olan tarım topraklarının korunması için alınan bu karar için Sayın Valimiz Salih Ayhan'ı kutlarım. Gelecekte bu topraklara ihtiyacımız olacak.” İfadelerini kullandı.