Dünyada sadece Şanlıurfa'nın Halfeti ilçesinde yetişen, kendine özgü rengi ve kokusunu yetiştiği topraktan alan karagül hasadı başladı.

Cittaslow Uluslararası Koordinasyon Komitesinin 2013 yılında "sakin şehir" ağına dahil ettiği Halfeti, tarihi taş evleri ve doğal güzellikleriyle bölgenin "saklı cenneti" olarak nitelendirilirken kendine has coğrafi özellikleriyle dünyada sadece yörede yetişen karagül bitkisini de barındırıyor.

Kaymakamlık, Belediye ile İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından geniş bir alana yayılması amacıyla 5 serada yetiştirilen karagül’ün hasadı başladı. Bugün hasada Şanlıurfa Valisi Salih Ayhan da katıldı.

Şanlıurfa’da Ahi Evran Afiş Yarışması İl Birincisi Rukiye Demirbaş Oldu Şanlıurfa’da Ahi Evran Afiş Yarışması İl Birincisi Rukiye Demirbaş Oldu

YAPRAKLARINDAN ÇAY, LOKUM, KOKUSUNDAN PARFÜMLER ÜRETİLİYOR

Bu arada Karagül 6-7 haftalık bir dönemde açıyor. Gonca haline gelince tam açmadan siyah rengini alıyor. Siyah rengini alınca da hasat ediliyor. Hasat edildikten sonra seralarda gerilen iplere dalıyla birlikte kurutulmaya bırakılıyor. Tamamen kuruyunca daha sonra kullanım şekline göre paketleniyor. Hediyelik paketler haline getiriliyor, yapraklarından çay, lokum yapılıyor, kokusundan parfümler üretiliyor.