Şanlıurfa Valiliği sel sonrası şehir şebeke içme suyunda yaşanan sorunun çözüldüğünü ve il geneline su verileceğini duyurdu. Şanlıurfa Valiliği, sel sonrası şehir içme suyu şebekesinde yaşanan sorunun giderildiğini ve kent geneline hijyen maksatlı kullanılmak üzere su verileceğini bildirdi.

 Valilik açıklamasında suyun ikinci bir bilgilendirme yapılana kadar içilmemesi tavsiyesinde de bulundu. 

Şanlıurfa Valiliğinden yapılan açıklamada şöyle;  14.03.2023 Salı günü ilimizi etkisi altına alan ve sel afetine neden olan şiddetli sağanak yağış kaynaklı, barajımızın havzasında aşırı kirlilik oluşması ve bu çamurlu suyun şehir şebekesinin altyapısında daha büyük çaplı problemlere yol açabilme olasılığı sebebiyle, 16.03.2023 Perşembe günü vatandaşlarımızın sağlığını korumak adına tedbir amaçlı merkez ilçelerimize su arzı kesilmişti. 

Sağanak Yağış Bu Kez Bozova İle Siverek’te Etkili Oldu Sağanak Yağış Bu Kez Bozova İle Siverek’te Etkili Oldu

    Su arıtma tesisimizdeki çalışmalarımız 17.03.2023 Cuma günü itibarıyla tamamlanmış olup, arıtmaya tekrar su pompalanmaya başlamıştır. 

    Arıtma su seviyesi kademeli olarak dolmaya başlayacak ve yarın (18.03.2023) sabahtan itibaren kademeli olarak ilimizin merkez ilçelerine (Haliliye, Karaköprü, Eyyübiye) su verilmeye başlanacaktır. Akşam saatleri itibarıyla da merkez ilçelerimize su verme işlemi tamamlanmış olacaktır.

    Şehrimizde dağıtılmaya başlanacak olan şebeke suyunun evde hijyen amaçlı kullanılmasında bir problem yoktur. Ancak resmî kaynaklarımızdan ikinci bir düzeltme gelene kadar içme suyu olarak kullanılmaması vatandaşlarımızın sağlığı açısından önem arz etmektedir. Halkımızın mağduriyet yaşamaması adına içme suyu takviyeleri yapılacaktır.

    Vatandaşlarımızın uyarılarımıza hassasiyet göstermesi önem taşımaktadır. Tüm hemşehrilerimize tekrar geçmiş olsun dileklerimizi sunuyoruz."