Şanlıurfa’da Fırıncılar Odası Başkanı Mehmet Emin Karaatlı, ekmeğin fiyatının 5 liraya satılacağını açıklamasının ardından Urfadasın haber mikrofonlarımıza konuşan Şanlıurfa halkının bir kısmı ekmek fiyatını normal karşılar iken bir kısmı ise zammın kendilerini memnun etmediğini açıkladılar.

Fırıncı esnafı Orhan Bayram, Ekmeğe zam gelmesinin başında una gelen zamdan kaynaklanıyor. Ekmeğin fiyatının yükselmesinin ardından fakir-fukara biraz daha zorlanacak ama mecbur zam yapmak zorunda kalıyorlar yoksa bu seferde biz mağdur oluyoruz.

Fırıncı esnaf Bayram, ‘’Ekmeğin 5 lira olduğunu daha kimse bilmediği için tepki almadık ama ben bizim ekmek konusunda tepki alacağımızı düşünüyorum.

5 liraya bir ekmek almak halka ağır gelir ama bizimde yapabileceğimiz bir şey yok. Eskiden odunun tonunu 500 liradan alırken, Bugün odunun fiyatı 3000 lira bir çuval un ise 530-550 lira olmuş.

 Hal böyle olunca bizde zam yapmak zorunda kalıyoruz. Zaten bize işçide yetişmiyor bu gidişle gider ise fırınlar kapanır diye düşünüyorum.‘’ ifadelerine yer verdi.

‘’EKMEĞE GELEN ZAM NORMAL TÜRKİYE ŞUANDA GÜLLÜK GÜLİSTANLIK’’

Ekmek fiyatının 5 lira olması bana göre uygun, olması gerektiği gibi ve bu şartlarda herkesin ekmek alabildiğin vurgu yapan Mehmet Demirbaş,’’ Türkiye şuanda güllük gülistanlık kimse fakir ya da muhtaç değil.

Bugün bir emekli maaşı 7500 lira olmuş ve bu maaş ile de herkes geçinebilir. Bu koşullarda ise gelmiş geçmiş en iyi hükümet Turgut Özal’dı ondan sonrada Recep Tayyip Erdoğan’dır.’’ dedi.

 ‘’Ekmeği mecbur alıyoruz çünkü ekmekten kaçamayız öyle bir seçeneğimiz yok’ ’değerlendirmelerinde bulunan İbrahim Halil Özkaya,’’ Şanlıurfa her şeyini kendisi üretebiliyor ama her şeye yine de zam geliyor.

 Şanlıurfa’nın kendi halkı şuanda geçinemiyor. Herkes perişan ve zor durumda. Ben şuanda 4 dilim böreği 25 liraya aldım çok pahalı ve bununla kesinlikle doyulmaz.’’ sözlerinde bulundu.