Bazı esnaf yetersiz bulurken bazı esnaflar ise bunlar olmasa tarihi çarşıda durulamayacağını söyledi. Esnaflardan bir başkası ise “Her yaz sezonu geldiğinde vantilatörler açılır kış geldiğinde kapatılır. Elektriğini devlet karşılıyor. Müşterilerimiz de ve bizler de esnaf olarak gayet memnunuz. Hava sirkülasyonu oluyor. Bu olmazsa burada sıcaktan durulmaz.” dedi.

Tarihi çarşılarda esnaflık yapan Ahmet Yaşar; “Soğutma sistemleri vantilatörlerimiz var bu vantilatörler bu sene yeni değişti. Gecen seneye nazaran daha güzel daha randımanlı çalışıyor yani Urfa’nın sıcakları malum biz Urfalılar olarak bunlara alışkınız güzel yani memnunuz. Havaların ısınmasıyla işlerle alakası yok bu mevsimde Urfa’ da işsizlik biraz durur yani mevsimlik işçilerin dışarı gittiği için bizde burada köylülere hitap ettiğimiz için haliyle biraz müşteri olarak biraz zayıflamış oluyoruz.

Sıcak havalarda bizde bitkisel ilaçlar satılmıyor genelde kışın soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklarda satılan ilaçlar şuan için satılmaz. Yazın bizde genellikle baharat çeşitleri bazı zayıflama bitkileri gibi ilaçlar satılıyor.”dedi.

Soğutma sistemlerinin kendilerini daha çok terlemekten kurtardığını söyleyen Müslüm Çalışır da “Soğutma sistemlerinin şu şekil faydası daha çok yanmaktan daha çok terlemekten kurtarır.  Havaların ısınmasıyla turistler gelirse işlerimiz düzelir yoksa havaların ısınmasıyla bizim bir işimiz yok.” Değerlendirmesini yaptı.

Pervaneler olmazsa biz burada duramayız” diyen Mehmet Bozbey; “Pervaneler olmazsa biz burada duramayız şuan da özellikle de üst çatı tarafımız ahşaptan olduğu için onun da baya bir etkisi var ama pervanelerin daha büyük bir etkisi var pervanelerin olması bir hava dolaşımı yapıyor iki bizimki baharat falan olduğu için ağır kokudur ve o kokuyu dağıtıyor üç elektrik gittiği zaman pervane olmadığını hissediyoruz pervanelerin faydasını hissediyoruz.

Havaların ısınmasından dolayı müşteriler gelmiyor ulaşımda biraz sıkıntı var havalar sıcak olmasından dolayı bizim genel müşterilerimiz köylü kesim olduğundan dolayı köyden gelip şehire alışveriş etmek kırsal kesimde arabayla gidip gelmek sıkıntı oluyor havaların sıcak olmasından dolayı normalde ikindi vaktinden sonra ya da sabah erken saatlerde geliyorlar öğlen vakti kesinlikle kimse yok burada. İş olanakları %30 düşüyor”ifadelerini kullandı