Şanlıurfa’nın Viranşehir ilçesindeki TOKİ’ konutlarında ikamet eden vatandaşlar CİMER'e beyin yakan iddialarda bulundu.

Şanlıurfa’nın Viranşehir İlçesinde Toplu Konut İdaresi tarafından yapılan konutlarda ikamet eden bina sakinleri, yönetim tarafından, bina girişlerinde ve ara koridorlardaki peteklerin sökülmesinden binalara ait bina jeneratörlerin de satıldığını iddia ederek durumdan rahatsız olduklarını bildirdiler. 

Eyyübiye Belediye Başkanı Kuş Öğrencilere Seslendi Eyyübiye Belediye Başkanı Kuş Öğrencilere Seslendi

Viranşehir TOKİ konutlarında ikamet eden vatandaşlar, site yönetimine her ay aidat olarak daire başı 221 TL ödediklerinin karşılığını alamadıkları iddia ederek CİMER’e, Şanlıurfa Valiliğine dilekçe ile şikâyette bulundu.
Şanlıurfa Viranşehir TOKİ 1. Ve 2. Etapta bina koridorundaki bütün peteklerin, kazan dairesindeki kazanın, dairenin jeneratörünün bina sakinlerinin rızası alınmadan satıldığını iddia edildi. TOKİ sakinleri devlet büyüklerinden bu konunun araştırılmasını istedi.

MERKEZİ SİSTEMDEN BİREYSEL ISINMAYA GEÇMEK İÇİN ÇOĞUNLUK ONAYI GEREKİYOR 

Kat Mülkiyeti Kanunu gereğince, merkezi sistem uygulamasından bireysel sistemle ısınma uygulamasına geçilebiliyor. Ancak bunun için kat maliklerinin onayı gerekiyor. 

Urfadasın haber sitesinin yaptığı araştırmada ise Viranşehir TOKİ’lere doğalgaz geldiği için daha önce merkezi kömürle ısınan daireler, bireysel sisteme geçti. Bireysel sistem ısınmaya geçince de kömürle ısınan TOKİ 1. Ve 2. Etap konutlardaki kazan dairesi, ara koridorlardaki kalorifer petekleri söküldü.

Kanunen merkezi sistemle ısınan iki bin metre kare üzeri olan binalarda ferdi ısıtma sistemine dönüştürülmesi, kat maliklerinin sayı ve arsa payı olarak oybirliği ile verecekleri karar üzerine yapılır. Bu konuda yapılacak ortak işlerin giderleri arsa payı oranına göre ödenir. Merkezi ısıtma sistemlerinde ısınma giderlerinin paylaştırılmasına ilişkin usûl ve esaslar Bayındırlık ve İskan Bakanlığı tarafından yürürlüğe konulacak yönetmelikle düzenlenir. 

(Değişik beşinci fıkra: 18/4/2007-5627/16 md.) Isıtma sisteminin merkezi sistemden ferdi sisteme veya ferdi sistemden merkezi sisteme dönüştürülmesine karar verilmesi halinde, yönetim planının bu karara aykırı hükümleri değiştirilmiş sayılır. 

TOKİ’NİN İŞTİRAKİ EMLAK YÖNETİM BURAYI DAHA ÖNCE DEVİR ETMİŞTİ

Öte yandan yaklaşık bir yıl önce Viranşehir TOKİ’de bir takım sorunlar yaşandığı öğrenildi. TOKİ’nin iştiraki olan Emlak Yönetim tarafından sitenin sözleşmesi fesih edilerek yönetim site sakinlerine devir edilmişti.