Meclis gündemine torba yasayla gelen yeni icra düzenlemesinin yasalaşmasıyla yaklaşık 10 milyon icra dosyası icradan düşecek.

Bir Operasyonda Urfa Zabıtasından!22 Ton Soğana El Koydu Bir Operasyonda Urfa Zabıtasından!22 Ton Soğana El Koydu

Avukat Serhat Mehmet Hamdi Dirier, urfadasın haber sitesine yaptığı açıklamada “Hükümet üç bakanlığın ortak çalışmasıyla hazine maliye ve adalet bakanlığının ortak çalışmasıyla dar gelirli vatandaşların 15 ağustos 2022 tarihinden önceki 2 bin ve altı alacaklar açısından icra takibindeki ödemeleri maliye hazinesinden karşılayıp vatandaşların 2 bin TL’nin altında olan dar gelirli vatandaşların borçlarını çözmeyi hedefliyor.
Bu konuda yasayı hemen çıkaracaklarını meclis açılınca ifade ettiler.

Bu doğru bir gelişme. Dar gelirli vatandaşların elektrik, su, doğal gaz, telefon abonelikleri gibi temel gider kabul edilen bu tür hizmetlerden dolayı kaynaklanan alacaklılara yönelik 2 bin altındaki icra takiplerini sonlandırmak istiyor. Hükümet yaklaşık 5 buçuk milyonluk vatandaşların dosyaları kapanacak ve icra daireleri de rahatlayacak. “ dedi. 

Avukat Hikmet Delebe de şuanda mecliste hummalı bir çalışmanın söz konusu olduğunun altını çizerek “İcra affıyla ilgili yasanın çizilmeye çalışılmaktadır.
Malum 1 Ekim 2022 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi açıldı ve ilk yapacakları icraatlardan 1 tanesi torba yasasını görüşmek olacaktır. 
İcra affıyla ilgili cumhurbaşkanı Erdoğan’ında açıkladığı üzere faiziyle beraber 2 bin TL ‘nin altındaki içra takip dosyalarında, dosya tasfiyesine gidilecek.
 15 ağustos 2022 tarihinden önce olan borçlar tasfiye edilecektir.

Elektrik, doğalgaz, su ve telefon faturaları alacaklısı bulunan kurumsal firmalar tarafından bu dosyaların tasfiyesi yoluna gidilecek. Ancak bu kurumsal firmalar kendi borçlarına mukabil ortaya çıkan borçları vergilerinden düşürmek suretiyle vergi muafiyetine oluşturmuş olacaklar. Hedeflenen insan sayısı 10 milyon kadar torba yasasından yararlanması bekleniliyor. ”ifadelerini kullandı