Şanlıurfa’nın Eyyübiye ilçesine bağlı Yakkubi’ye Mahallesi kontrolden çıkmış, muhtar bir an önce yıkılıp kentsel dönüşüm yapılması istiyor, nedeni çok önemli

 urfadasın haber sitesi mikrofonuna konuşan mahallenin muhtarı çok çarpıcı örneklerle sorunun boyutunu anlattı.

MAHALLEDEN AİLELER GÖÇ EDİYOR

Yakubiye Mahallesi’nde ikamet eden ailelerin son 3 yıldır hırsızlık, madde bağımlığının artmasından dolayı göç etmeye başladığını söyleyen mahalle muhtarı Yakup Akbaş, evlerini terk edip başka mahallelere göç eden ailelerin kirada oturmak zorunda kaldığını dile getiriyor.

MAHALLEMİZDE ŞU ANDA TAM BİR KARGAŞA MEVCUT

Vali Ayhan, Okul İnşaatlarını İnceledi Vali Ayhan, Okul İnşaatlarını İnceledi

Halkın göç etmesinin ardından hırsızlar ve madde bağımlılarının, uyuşturucu satıcılarını ne kadar illegal işler varsa mahalleye teker teker girmeye başladığını belirten Yakubiye Mahalle Muhtarı Yakup Akbaş “Mahallemizde şu anda tam bir kargaşa mevcut. İnsanlarımız çok mağdur. Yakubiye’den göç etmeyip kalanlar ise evlerinde gece rahat uyuyamaz hale geldiler: Nöbet tutar vaziyetteler.” ifadelerini kullandı.

BAŞKAN BEYAZGÜL SÖZ VERDİ HATTA PERSONELİNE TALİMAT VERDİ

Yıllardır Yakubiye Mahallesinin yıkılıp kentsel dönüşüm yapılacağının dillendirildiği ancak bir türlü adım atılmamasından yakınan mahalle muhtarı Yakup Akbaş, geçtiğimiz Ramazan Bayramından bir gün önce Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül’ün mahallelerini ziyaret ettiğini ve ona da bu durumu hatırlattığı anlattı.

GÖÇ EDEN AİLELERİN EVLERİ MADDE BAĞIMLILARIN MEKANI OLMUŞ

Başkan Beyazgül’ün, ölçüm almak için personele talimat verdiğini ve bir an önce başlayacaklarını kendilerine aktardığını söyleyen Muhtar Akbaş, “Tek çözüm mahallenin istimlak edilmesi. Çünkü mahalleden kaçanların evleri harabe durumunda. Boş olan bu evlere uyuşturucu kullananların mekânı olmuş. Bu boş evlerin kapılarını hırsızlar kırıp, çalıyor.

100 BOŞ EVİN KAPISI ÇALINDI BRİKETLE KAPATTIK

 Biz kapıları kırılan ve çalınan evlerin kapılarını briketle kapattık. Biz kendimiz şimdiye kadar 100 evin kapısını belediye aracığı yaptırdık. Emniyet sürekli başında bekleyemez. Her evin başında nöbet tutamaz. Tek çözüm mahallenin istimlak edilmesi ve kentsel dönüşüm yapılması. Başka hiçbir çare aklımıza gelmiyor.
Yoksa şu an insanlar sokaktan geçmeye bile korkar olmuş.  Emniyetin bile yapabileceği bir şey yok. Tüm büyüklerimizden rica ediyoruz artık mahallemize dokunun.” dedi.