Yargıtay’ın kararına göre dönemin 20. Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Metin Alpcan ile birlikte 15 sanık için yerel mahkemenin verdiği mahkûmiyet kararını onadı, 12 sanık için yerel mahkemenin verdiği kararı bozdu.

YARGITAY KİME HANGİ SUÇTAN HANGİ CEZAYI ONADI?

20 Zırhlı Tugayın Komutanlığının eski komutanı eski tuğgeneral Metin Alpcan ile Necat Gör, Mehmet Ali Kılıç, Celil Kuş, Yüksel Can ve Murat Veysel Özdelice'ye "anayasal düzeni ihlale teşebbüs" suçundan verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası Yargıtay tarafından kesinleşmiş oldu. Bu aşamadan sonra sanıkların Anayasa Mahkemesine itiraz sürecini başlatması bekleniyor.

DARBE GİRİŞİMİNE YARDIMDAN 

Yargıtay, aynı davadan darbe girişimine "yardım eden" sıfatıyla katıldıkları belirtilen sanıklardan Muharrem Ertuğ Aygülteli, Esat Öztürk, Halil Haskan ve Selim Tiftik'in  12 yıl 6'şar ay hapse mahkumiyet cezaları da onandı.

FETÖ ÜYELİĞİNDEN VERİLEN VE ONANAN CEZALAR

Yargıtay, FETÖ'ye ilişkin "silahlı terör örgütü üyeliği" suçundan 8 yıl 9 ay hapse çarptırılan Cumhur Cansever ile aynı suçtan 7 yıl 6'şar ay hapse mahkum edilen Recep Gürbüz, Hakan Sarıcan, Ertan Dikici ve Ekrem Güneş'in cezalarının da onanmasına hükmetti.

BERAAT EDENLER

Yerel mahkemenin sanıklar Ajdan Avcı, Aydın Yiğit, Erdem Yurtoğulları, Mehmet Coşan, Nurullah Kaya, Mehmet Kömür, Ercan Yılmazer, Uğur Leblebici, Yunus Emre Soysal, Derya Özkurt, Ömer Yavuz, Ramazan Kaytan, İsa Yıldırım, Uysal Yılmaz, Aziz Koşar ve Erhan Dağaşan hakkındaki beraat hükümleri de Yargıtay  tarafından hukuka uygun bulundu ve onandı.

YEREL MAHKEMİN VERDİĞİ KARARLARDAN YARGITAY'DA BOZULANLAR

Yargıtay 3. Ceza Dairesi, hakkında mahkumiyet ve beraat hükmü verilen 12 sanık hakkındaki kararların ise bozulmasına karar verdi.
Bu sanıklardan 12 yıl 6 ay hapse mahkum edilen sanık Fatih Helvacıoğlu'nun asli fail olarak "anayasal düzeni ihlale teşebbüs"; "silahlı terör örgütüne üye olma" suçundan hapse mahkum edilen sanıklar Abdullah Bektaş, Ahmet Bardakçı, Talip Aktoprak ve Necmi Caba'nın ise "anayasal düzeni ihlale teşebbüse yardım"dan mahkum edilmeleri gerektiği ifade edildi. Bu isimlerin yerel mahkemede yeniden yargılanacak.

FETÖ kapsamında 3 yıl 9 ay hapse mahkum edilen Ramazan Akar'ın etkin pişmanlık kapsamında verilen cezasında daha fazla indirim yapılması gerektiğini belirten Yargıtay 3. Ceza Dairesi, beraatine karar verilen sanıklardan Ünsal Yeşilnar ve Osman Erhan Ergün hakkındaki hükmü, "anayasal düzeni ihlale teşebbüs"ten; 
sanıklar Seçkin Şeker, Bahadır Aydın ve Emre Çelik'in ise aynı suça yardımdan cezalandırılmaları gerektiğinden bahisle bozdu. Bu isimlerde yerel mahkemede yeniden yargılanacak.
Sanık hakkı Hakkı Sözen hakkındaki hüküm ise eksik araştırmayla karar verildiği için bozuldu. Bu isimde yerel mahkemede yeniden yargılanacak.