Vali Ayhan'dan Patlama Sonucu Hayatını Kaybedenlere Baş Sağlığı Mesajı Vali Ayhan'dan Patlama Sonucu Hayatını Kaybedenlere Baş Sağlığı Mesajı

İlahiyat Fakültesi lisans mezunu ve hafızlığını tamamlamış olanlar, ÖSYM'nin yapmış olduğu KPSS, DHBT sınavlarına girdi, yüksek puanlar alarak Diyanet İşleri Başkanlığının hazırlamış olduğu sözlü mülakatı da başarıyla geçti. 

Yapılan atamada yedeklerde kalan Kur'an Kursu Öğreticisi ve Müezzin- Kayyım gurupları, Diyanet İşleri Başkanlığına alım ilanının 4. maddesinin 2. Bendini hatırlattı.

Alım ilanının 4. maddesinin 2. Bendinde  “Başvuru sonucunda her bir grupta ilan edilen kontenjan sayısından daha az sayıda başvuru olması halinde veya sözlü sınav sonucunda her bir grupta yeterli sayıda başarılı adayın olmaması durumunda kalan boş kontenjanlar başvuru yoğunluğuna göre diğer gruplara aktarılabilecektir.” deniliyor.

Yapılan atamada yedeklerde kalanlar, bu hatırlatmayla “Bu boş kontenjanlar Kur'an Kursu Öğreticisi ve Müezzin- Kayyım guruplarına aktarılmalı” diyor.

KPSS-DHBT sınavlarında yüksek puan alanlar ve DİB mülakatında 70 puan üstü alıp başarılı olan yedek Din Görevlileri,  985 boş kontenjanın kendilerine de KKÖ ve müezzin kayyım adaylarına ayrılmasını ve tüm yedekler olarak Diyanet Akademinin 1. eğitimine dahil edilmesini istiyor.

Onca emeklerine ve yüksek puanlarına rağmen yedek kontenjan sıkıntısıyla karşı karşıya kaldıklarını söyleyen kalan Kur'an Kursu Öğreticisi ve Müezzin- Kayyım gurupları “Oysa ki boş kontenjan sayısı ile yedekte kalan kişilerin sayısı birbirine çok yakındır. Önceki yıllarda da Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yedeklere kalmış adayların tekrar mülakata tabi tutulmaksızın atamaları yapılmıştır.” ifadelerini kullandı.