Hem kuş yemi satan hem de güvercin satışıyla uğraşan Abdulkadir Gümüşkalan Urfadasın haber sitesine yaptığı açıklamada adeta dert yandı. Yem de satamadığını kuş da satamadığını dile getiren Abdulkadir Gümüşkalan Balıklıgöl’deki kuşlara bile yem atılamayacak duruma geldiğini söyledi..

Yem fiyatlarını artmasıyla güvercine ilginin de düştüğünü anlatan Abdulkadir Gümüşkalan “Kuşçuluk, buğdaya ve yeme gelen zamlarla çok büyük bir sekteye uğradı. 300 güvercin besleyen birisi günde 32 kilo buğday veriyor.  Buğdayın kilosu 10 TL olmuş. Yazık günah hayvanlar aç kalıyorlar. Çoğu kuşçuluğu bıraktı. Çünkü kuşlarımıza buğday yetiştiremiyoruz.

Buna bir el atılsın, bir çözüm bulunsun. Normalde bu dükkân da 250-300 kuş bulunuyor. Günde 3 kilo yem veriyordum. Artık güvercin getiremiyorum. Saysak şuan bu dükkanda 70-80 güvercin var. Yazık bu hayvanlara.

Balıklıgöl’de bir müşterim var buraya geliyor.  5 kilo buğday alıyor. Balıklıgöl’de güvercinlere veriyor. Onlar bile buğday almayı kestiler. Kimse gelip buğday almıyorlar. Daha önce buğdayın kilosunu 2 TL satıyorduk. Suanda 10 TL. Buğdaya karışım yaptığımızda kilosu 14-15 TL oluyor. Bu şi bırakacak duruma geldik. Sabahtan beri 20 TL iş yaptım. Çoluk çucuk bakıyoruz. Alım gücü bitti. İnsanlara acıyorum.

Artık güvercin beslemek istemiyoruz. Zaten Urfa’da güvercin hobisi bitmek üzere. Ha 100 güvercinin var ha 5 tane çocuğun var. Eskiden güvercin dediğinde Urfa, Maraş geliyordu. Eskiden 120 TL’ye sattığımız güvercin şimdi 40 TL’ye düştü. Yine de satamıyoruz. Neredeyse kepenk kapatacak duruma geldik. Zam zam nereye kadar?” ifadelerini kullandı (Lütfü AYDIN'ın Haberi)