Balık çeşidi olan yılan balığı isminden dolayı pek çok kişi tarafından merak edilmektedir.

 Peki yılan balığı nasıl pişirilir, temizlenir ve avlanır? Dha da önemlisi yılan balığı nelere iyi gelir?

Yılan Balığı Nedir?

Yılan balığı akarsularda yaşayan ve üreme döneminde denizlere geçiş yapan balık çeşitlerinden birisidir. Yüzgeçleri ve kuyrukları bitişik olan yılan balıklarının derileri sert ve kaygan bir yapıya sahiptir. Bu balıkların pulları bulunmamaktadır. Elle yakalanması da mümkün değildir.

Yılan Balığının Halk Arasında Farklı İsmi Var mıdır?

Yılan balıklarının bilimsel adı Anguila olmaktadır. Çin, Japon ve Avrupa sularında yaşayan yılan balıklarına sudaki ginseng adı verilmiştir. Denizde doğan bu balıklar daha sonra akarsularda yaşamaktadır.

Yılan Balığının Özellikleri Nelerdir?

Yılan balıkları farklı pek çok yerde yaşayabilen ve değişik türlere sahip bir balık olmaktadır. Bu balıkların en önemli özelliği bazı türleri denizlerde yaşayan sıcak suları tercih ederken bazıları ılıman sularda yaşamasıdır. Yumurtlamak için ise denizleri tercih ederler.

Yılan balıkları silindirik bir vücuda sahiptir. Ömürleri 5 ile 10 yıl arasında değişmektedir. Bu balıklar yağlı bir ete sahiptir ve genellikle kış mevsiminde tüketilmektedir. Yüzgeçleri ve kuyrukları bitişik olan yılan balıklarının pek çok farklı rengi bulunmaktadır.

Yılan Balığının Eti Yenir mi?

Balık günümüzde en sık tüketilen ve pek çok faydası olan besin türlerinden birisidir. Yılan balıklarının da yenip yenmediği vatandaşlar tarafından merak edilmektedir. Yılan balıkları tüketilebilen bir besindir. Yağlı ve lezzetli olması talebi de arttırmaktadır. Ayrıca yılan balıkları ızgara veya kızartma şeklinde de tüketilebilmektedir.

Yılan Balığı Nasıl Pişirilir?

Yılan balıkları farklı şekillerde tüketilebilmektedir. ızgarada yapmak için ilk olarak balıkların temizlenmesi ve derisinin çıkarılması gerekir. Daha sonra küçük parçalara kesilip çöp şişlere geçirilmelidir. Daha sonra ızgara soğan ile ovalandıktan sonra balıklar ateşe verilebilir.

Yılan balığı tavada yapmak için ise yine aynı şekilde balıklar temizlenmelidir. Daha sonra sıcak su ile iyice yıkanmalıdır. 5 veya 6 santimetre boyutunda kesildikten sonra tuz, biber, kimyon, karabiber ve reyhan ile hazırlanan karışım ile terbiye edilmelidir. Ardından zeytinyağı ile hazırlanan balık tavada kızartılabilir.

Bu yöntemler dışında yılan balıkları fırında da pişirilebilir. İlk olarak tuz, karabiber ve narenciye suyu işle marine edilmelidir. Burada kişiler isterse patates ve havuçları da küp küp keserek ekleyebilirler. Baharatlar ile marine edilen balıklar 220 derecelik fırına konularak 20 dakika pişirilmelidir.

Yılan Balığının Faydaları Nelerdir?

Yılan balığının lezzetli olmasının yanı sıra pek çok faydasını da sıralamak mümkündür. Yılan balığının faydaları şunlardır:

- Kalp ve damar sağlığını korur.

- Kolesterolü düşürür.

- Astım ve alerjik hastalıklara yararı vardır.

Temel İlk Yardım Eğitimleri Verildi Temel İlk Yardım Eğitimleri Verildi

- Cinsek gücü kuvvetlendirir.

- Cildi kuvvetlendirir. Çatlak ve pişiklere yararı vardır.

- Bağışıklık sistemini güçlendirir.

- Beyin hücrelerini güçlendirir.

Yılan Balığının Zararları Var mıdır?

Yılan balığı sıklıkla tüketilen bir balık çeşididir. Pek çok faydası olmasının yanı sıra güzel bir şekilde temizlenir ise herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Fakat yılan balığı türlerinden zehirli olanları da bulunmaktadır. İşi bilen bir balıkçıyla tutulmasında yarar vardır…