Şanlıurfa Siverekli ünlü sanatçı Yılmaz Güney, vefatının ardından memleketinde 38 yıl sonra ilk kez anıldı Eşi Fatoş Güney de proğramına katıldı

Gözden kaçırmayın

İbrahim Tatlıses'i Hayal Kırıklığına Uğratan Konser İbrahim Tatlıses'i Hayal Kırıklığına Uğratan Konser

Halk TV’de Serhan Asker’in sunduğu ‘Görkemli hatıralar’ programı bu kez Siverek’ten canlı olarak yayınlandı.
Programa Kadıköy’ün Siverekli Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı, Yılmaz Güney’in eşi Fatoş Güney, PEN Yazarlar Derneği Diyarbakır temsilcisi Şeyhmus Diken konuk olarak katıldı.
Fatoş Güney, Yılmaz Güney’in Adana doğumlu olmasına karşın babasının Siverek Desman köyünden, annesinin ise Muşlu olduğunu belirtti. Yılmaz Güney’in ailesinin Siverek’ten Adana’ya kan davası yüzünden göç ettiğini, annesinin ise Muş’tan çalışmak için Çukurova’ya gittiğini ve orada tanışıp evlendiklerini, Yılmaz’la kız kardeşi Leyla’nın burada dünyaya geldiğini anlattı. Fatoş Güney, ”Türkiye layık olduğu gerçek demokrasiye henüz kavuşamamıştır. Yılmaz Güney hayatta olsaydı halen sürgünlerde yaşıyor olurdu. Onu kaybedeli 36 yıl geçti, en önemli filmleri Yol ve Sürü bu topraklarda çekildi, maalesef genç kuşaklar bu filmleri izleyemiyorlar. Türkiye layık olduğu gerçek demokrasiye henüz kavuşamamıştır.’ ifadelerini kullandı.
Serhan Asker programda Fatoş Güney’in ‘Camları kırın kuşlar kurtulsun’ adlı kitabını tanıttı, Yılmaz Güney’in kitapta yer alan sözlerini okudu: “Benim memleketimde mutluluk daha çiçek açmamış bir ağaçtır. Çünkü benim memleketimde mutluluk tohumu toprağa düşmemiştir”
Siverek ve Yılmaz Güney sosyal medyada kısa sürede viral oldu.