Hacıoğlu, Yüksel Aksu’nun yönettiği filmde ünlü sanatçının hayat hikayesini beyazperdeye taşıyacak.

Son olarak Cem Karaca'nın Gözyaşları filminde usta sanatçı Cem Karaca'yı canlandıran İsmail Hacıoğlu'nun yeni projesi belli oldu. Yüksel Aksu’nun yönettiği bu filmdeki performansıyla büyük beğeni toplayan Hacıoğlu, şimdi de Türk sinemasının efsanevi ismi Yılmaz Güney’in hayatını beyazperdeye taşıyacak.

Yılmaz Kral

Yılmaz Güney filmine bir tepkide kız kardeşinden geldi Yılmaz Güney filmine bir tepkide kız kardeşinden geldi

Birsen Altuntaş'ın haberine göre, İsmail Hacıoğlu, Yılmaz Güney'i canlandıracağı yeni projede yönetmen Yüksel Aksu ile yeniden bir araya gelecek. Bu film, Yılmaz Güney’in hayatını konu alacak ve Güney’in eşi Fatoş Güney’ın "Camları kırın kuşlar kurtulsun" kitabından esinlenerek çekilecek.

Yılmaz Güney’in hayatını anlatacak olan filmin 2025 yılı başında çekimlerine başlanması planlanıyor. Türk sinemasının "Çirkin Kral" lakaplı efsane oyuncusu Yılmaz Güney'in hayat hikayesi, beyazperdeye aktarılacak.

Yılmaz Güney Hayatı Film

YILMAZ GÜNEY HAKKINDA

Türk sinemasının dünyaya açılmasında büyük katkısı olan Yılmaz Güney, mide kanseri nedeniyle 9 Eylül 1984'te Fransa'da hayatını kaybetti ve Paris'te Pere Lachaise Mezarlığı'na defnedildi. Asıl adı Yılmaz Pütün olan sanatçı, 1937 yılında Adana'nın Yenice köyünde doğdu. İlk ve orta öğrenimini Adana'da tamamlayan Güney, sinema kariyerine bisikletiyle film bobinleri taşıyarak başladı ve daha sonra Yeşilçam'ın ünlü yönetmenlerinden Atıf Yılmaz'ın asistanlığını yaptı.

1959'da senaryosunu kendisinin yazdığı, Atıf Yılmaz'ın yönettiği "Bu Vatanın Çocukları" ve "Alageyik" filmleri ile profesyonel oyunculuğa adım attı. Bu filmlerden sonra "Güney" soyadını kullanmaya başlayan sanatçı, 1961'de "Tatlı Bela" filminin setinde yönetmen yardımcılığı yaparken tutuklandı ve 1962'ye kadar cezaevinde kaldı.

1963'te sinemaya dönen Güney, macera filmleriyle dikkat çekti ve "Çirkin Kral" lakabını aldı. 1967 yapımı "Hudutların Kanunu" filmindeki rolüyle Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde "En İyi Erkek Oyuncu" ödülünü kazandı. Güney, "Kahreden Kurşun", "Ben Öldükçe Yaşarım", "Kızılırmak", "Karakoyun", "İnce Cumali", "Çirkin Kral", "Seyit Han", "Toprağın Gelini", "Aç Kurtlar", "Zeyno", "Acı", "Vurguncular", "Baba" ve "Ağıt" gibi birçok filmde yönetmen, senaryo yazarı ve oyuncu olarak yer aldı. 

Editör: Urfadasin Haber