Eyyübiye'deki Annelere En İyi Narkotik Polis Oldukları Anlatıldı Eyyübiye'deki Annelere En İyi Narkotik Polis Oldukları Anlatıldı

Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi; “Kadın cinayetlerinin normalleştiği ülkemizde gün geçmiyor ki yeni bir kadın cinayeti daha yaşanmasın. İnşaat Mühendisleri Odası Şanlıurfa İl Temsilciliği Yönetim Kurulu üyesi Bahar Hezer 3 Aralık cumartesi günü Şanlıurfa’da güpegündüz sokak ortasında erkek kardeşi tarafından pompalı tüfekle saldırıya uğrayarak katledildi.

Urfa İl Kadın Platformuna mensup kadın hakları savunucularından olan Bahar daha fazla kadın cinayeti işlenmesin, kadınlar şiddete uğramasın diye mücadele ederken kendisi kadına yönelik şiddetin mağduru oldu. Henüz 26 yaşında hayatının baharında aramızdan koparılan Baharın kamuya açık bir yerde pompalı tüfekle öldürülmesi maalesef ülkemizde kadına yönelik şiddetin ve kadın cinayetlerinin ne kadar rahat işlenir hale geldiğini bir kez daha gözler önüne sermiştir. Verilen cezaların caydırıcı olmaması ve koruyucu önlemlerin yetersizliğinin yanında bireysel silahlanmanın önüne geçilmemesi, katillerin değil, kadın cinayetlerine ses çıkaranların cezalandırılması, kadın cinayetlerinin ve kadına yönelik şiddetin önünü açmaktadır. 

Tüm bunların yanında Baharın ölümü İstanbul Sözleşmesi’nin önemini yeniden gözler önüne sermiştir. Bugün Bahar erkek kardeşi tarafından güpegündüz sokak ortasında acımasız bir şekilde katledilebildiyse bunun sebeplerinden biri de insanlığın utanç kaynağı olan kadına yönelik şiddetin önlenmesi ve buna karşı mücadelede temel standartların belirlenmesi gibi çok önemli bir misyonla taraf devletlere yükümlülükler getiren İstanbul Sözleşmesi’nden çıkılmış olmasıdır.  

"İstanbul sözleşmesi yaşatır" diye bir kez daha haykırarak sözleşme ve mekanizmalarının hayata geçirilmesi yönündeki ısrarımızdan vazgeçmiyoruz.  Kadına yönelik cinayetler ve kadına karşı şiddet son bulana kadar mücadelemizi sürdüreceğiz. Bahar’a ve bu ülkede acımasızca katledilen onlarca kadına adalet borçluyuz. Şanlıurfa barosu kadın hakları merkezi olarak Bahar’ı katleden zanlının en ağır cezayı alması için yasal sürecin sonuna kadar takipçisi olacağız. Baharlarımızı kışa çevirmelerine izin vermeyeceğiz.! “