Şanlıurfa’da fıstık bahçelerini, vuran donun ardından Ankara'da oluşturulan Zirai Don Heyeti, Malatya'ya gitmişti Urfa'ya ne zaman geleceği merak konusu oldu.

Şanlıurfa’da fıstık bahçelerini, Malatya’da da kayısı bahçelerini vuran don olayının ardından Ankara'da oluşturulan Zirai Don heyeti uzmanları, hasarı yerinde görmek amacıyla Malatya'da incelemelerde bulundu.

Ankara'da oluşturulan Zirai Don heyetinin ne hikmetse Türkiye’de en fazla fıstık ağacının ve üretimin yapıldığı Şanlıurfa’ya yolu düşmedi. Şanlıurfa’da son yaşanan don olayından sonra fıstık ağaçları resmen kurudu.  Don hasarının büyük olduğu Şanlıurfa’daki fıstık ağaçlarında çiftçi bu yıl üründen umudunu kesti. 

Tarım Sigortaları Havuz İşletmesi Anonim Şirketi’nin (TARSİM) Ankara'da oluşturduğu Zirai Don Heyeti’nin Malatya’da yaptığı hasar tespiti için Şanlıurfa’da da yapması isteniyor. Şanlıurfalı fıstık üreticileri, milletvekillerinin bu konuda TARSİM ve Tarım Bakanlığı yetkilileriyle görüşüp bu soruna el atmalarını bekliyor.

Gözden kaçırmayın

Ne Frenk Bağı Ne Akıtma, Vatandaş Artık Gram Altın Alıyor Ne Frenk Bağı Ne Akıtma, Vatandaş Artık Gram Altın Alıyor

Malatya’da dondan zarar gören kaysı bahçelerinde incelemeler yapan ve ildeki yetkililerle görüşen heyet arasında TARSİM Yönetim Kurulu Üyesi ve Tarım Sigortaları Genel Müdürü Serpil Günal, Tarım ve Orman Bakanlığı Tarım Reformu Genel Müdürlüğü Tarım Sigortaları ve Doğal Afetler Daire Başkanı Kamil Özdemir, TARSİM Genel Müdür Yardımcısı Tufan Özel, TARSİM Bölgeler Grup Müdürü Murat Kaya ve TARSİM Malatya Bölge Müdürü Bülent Zelyurt yer aldı.