Faydalı etkileri saymakla bitmeyen bu baharatın beyin fonksiyonları iyileştirmeden cildi güzelleştirmeye pek çok yararı bulunuyor. İşte o yararlardan bazıları;

Sivilceler ve ardından cilt yüzeyinde bıraktıkları lekeler tam bir baş belası olabiliyor. Çeşitli kozmetik ürünleriyle kapatmaya ve cilt bakım ürünleriyle gidermeye çalıştığınız sivilcelere aslında ek malzeme yetiyor. İşte mucizevi etkisiyle tüm cildi porselen gibi yapan zerdeçalın tüm faydaları…

CİLT TONUNU EŞİTLER

Maske olarak kullanabileceğiniz zerdeçal, cilt tonunu eşitlemede oldukça etkilidir. Özellikle dudak bölgesinde ve çene kısmındaki cilt tonu farklılıkları konusunda zerdeçal maskesi büyük farklar yaratabilir. Toz zerdeçalı maske yapımında kullanabileceğiniz gibi zerdeçal yağı ile de maskenizi hazırlayabilirisiniz.

GÜNEŞ LEKELERİNİN GİDERİLMESİNE YARDIMCIDIR

Bazı ciltler diğerlerine oranla güneşe çıktığında lekelenmeye daha müsait bir yapıdadır. Özellikle yazın yaklaştığı şu dönemlerde zerdeçallı bir karışımı uygulayarak hem güneş lekelerinden kurtulabilir hem de yenilerinin ortaya çıkmasını engelleyebilirisiniz.1 tutam toz zerdeçalı 1 yemek kaşığı yoğurt ile karıştırın. Ardından bu karışımı düzenli olarak lekelere uygulayın. Lekelerin bir hafta içerisinde gözden kaybolduğuna tanık olacaksınız.

SİVİLCELERİN TEDAVİSİNDE ETKİLİDİR

Sivilceler pek çok kişinin ortak derdidir. Zerdeçal ise sivilcelerin iyileşmesinde etkin rol oynar. 1 tutam zerdeçal ile 1 çay kaşığı zeytinyağını karıştırarak macun kıvamına getirin ve sivilcelerin üzerine sürün. Birkaç saat bekletip ardından peeling yaparak yüzünüzü temizleyin. Sivilcelerin tamamının kuruduğunu göreceksiniz.

CİLDİN NEMİNİ KORUMASINI SAĞLAR

Kuru ciltlerin en iyi dostu zerdeçal, özellikle yoğurtla karıştırılıp uygulandığında tüm kuruluk sorununu giderir. Cildin nem dengesini sağlayan bu maske, çevresel faktörlerle oluşabilecek cilt kuruluklarının da önüne geçer. Tüm cilde düzenli olarak uygulandığında canlı ve parlak bir görünüm elde edebilirsiniz.

Urfa'nın 2023 Yılı Sağlık Planlama Toplantısı Yapıldı Urfa'nın 2023 Yılı Sağlık Planlama Toplantısı Yapıldı

HAFIZAYI GÜÇLENDİRİR

Yapılan araştırmalar sonucu 1,5 yıl günde 2 kez olmak üzere zerdeçalın içerisinde bulunan kurkumin maddesini tüketmenin hafızayı güçlendirdiği ortaya çıktı.

ALZHEİMER'I ÖNLEMEYE YARDIM EDER

Bellek gücünü desteklediği için ilerleyen yaşlarda Alzheimer'a yakalanma riskini de düşürdüğü yapılan çalışmalarla ortaya çıkmıştır.

KANSERİ ÖNLER

Zerdeçalda bulunan kurkumin, aynı zamanda beslenme düzeninizin bir parçası olduğunda kanseri önlemede de oldukça etkilidir.

AĞRI KESİCİ ETKİSİ VARDIR

Geleneksel Çin tıbbında da oldukça sık kullanılan zerdeçalın, kireçlenme gibi hastalıkların sonucunda olarak ortaya çıkan ağrıyı dindirmedeki etkisi yapılan araştırmalarla kanıtlanmıştır.

İLTİHAP GİDERİCİ ETKİSİ BULUNUR

Güçlü bir antioksidan kaynağı olan zerdeçal, sadece cilt yüzeyinde değil vücuttaki iltihabın atılmasına da yardımcı olur. Çay olarak tüketebileceğiniz gibi yemeklerinize de ekleyerek diyetinizin bir parçası haline getirebilirsiniz.

YAŞLANMAYI ÖNLER

Zencefilin az bilinen faydalarından biri de kolajen üretimini arttırmaktır. İlerleyen yaşla birlikte vücuttaki kolajen artışında yaşanan düşüşün bu sayede önüne geçerek yaşlanmanın etkilerinin önüne geçer.

DEPRESYONA İYİ GELİR

Yapılan son araştırmalarda zerdeçalın içerisinde bulunan kurkumin maddesinin en az antidepresanlar kadar etkili olduğu ortaya çıkmıştır. Düzenli tüketildiğinde 6 hafta içerisinde depresyon tedavisinde olumlu sonuçları gözlemlenmiştir.

KRONİK RAHATSIZLIKLARIN GİDERİLMESİNİ SAĞLAR

Uzun bir hayat sürmek isteyenlerin vazgeçilmezi olması gereken zerdeçal, yaşlanmanın negatif etkileriyle ve kronik rahatsızlıklarla savaşarak daha sağlıklı ve uzun bir yaşamın kapılarını aralar.