Kadınların adalet ve eşitlik için verdikleri mücadeleyi hatırlatan Siverek Ziraat Odası Başkanı Ahmet Ersin Bucak, bu sene Kahramanmaraş’ta meydana gelen yıkıcı depremlerden dolayı kadınların ihtiyaçlarını gözeten bir afet yönetimi ve müdahalesi için çalışma başlatılmasını istedi.

Haliliye’de Selden Hasar Gören Bölgelerde Üst Yapı Çalışması Haliliye’de Selden Hasar Gören Bölgelerde Üst Yapı Çalışması

8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutlayan Siverek Ziraat Odası Başkanı Ahmet Ersin Bucak, kadınların depremde farklılaşan ihtiyaç ve önceliklerine erişimi kolaylaştırılması gerektiğinin altını çizdi.

Siverek Ziraat Odası Başkanı Ahmet Ersin Bucak, 8 Mart Dünya kadınlar Günü Mesajında ”Depremzede kadınlar güvenli barınma ortamı, hijyen ve temizlik malzemelerine, sağlık ve korunma gibi hizmetlere erişime ihtiyaç duyuyorlar. Acil ihtiyaç ve hizmetlere erişim hamile ve emziren anneler, bekar kadınlar, engelli ve yaşlı kadınlar, kırsal kesimde ve erişimi zor olan yerlerde yaşayan kadınlar gibi özel gereksinimi ya da dezavantajı olanlar için daha zor oluyor.

Tıpkı Haiti Depremi, Ebola ve COVID-19 salgınlarında görüldüğü gibi kadınlara yönelik şiddet riski afet ve krizlerden sonra artıyor. Depremin gerçekleştiği 11 ilin toplam 14 milyon nüfusunun yarısı kadınlardan oluşuyor.

Bu sebeple depremden etkilenen kadınların, haklarının ve güvenliklerinin gözetilmesi için gerekli hizmetlerin sağlanması, bilgilendirmenin yapılması ve desteğe erişimlerinin kolaylaştırılması gerekiyor. ”dedi.