Şanlıurfa’da 18 yıldır Kuşçuluk yapan Halil Tuğlu, Almanya, Hollanda, Rusya İngiltere’ye kadar güvercin gönderiyor.

Şanlıurfa’da özel zevklerin başında kuşçuluk geliyor. Hem hobi hem de bir meslek olarak sürdürülen kuşçuluk oldukça yaygın kuşçu Halil tuğlu 18 yıldır güvercin beslediğini ve Türkiye’nin her yerine festivallere güvercin gönderdiğini belirtti.

ŞANLIURFA'DAN DÜNYA'YA AÇILIYOR

Suruç’ta Nar, Birecik’te Kelaynak Ve Balcan Festivali Suruç’ta Nar, Birecik’te Kelaynak Ve Balcan Festivali

Kuşçu: Halil Tuğlu: “18 yıldır bir kan üzerinde ispir üzerinde güvercin besliyorum 18 yıl boyunca nadiren de olsa festivale gönderdiğimiz güvercinler oldu. Bundan sonrada göndereceğimiz güvercinlerimiz de vardır. Şanlıurfa olarak birçok kalemde güvercinlerimiz vardır, ispirlerimiz vardır. Onlarda Şanlıurfa’da var en iyi festival ispirleri Şanlıurfa’da çıkar. Tabii sadece bende değil birçok kardeşimizde türer bunlar ama herkes kendi dalında yarışır. Bir güvercinimi Almanya’ya gönderdim gelip götürdüler en yüksek güvercinimizin şu an ki fiyatı 30 bin TL 25-30 bin TL kadar sattığımız oldu 2016 da 250 bin TL’ye bir güvercin verdik yine yurt dışından gelip götürdüler Almanya, Hollanda, Rusya, İngiltere buradaki kardeşlerimizin aracılığıyla gelip almışlardır.

13- 14 GÜVERCİN ÇEŞİDİ VAR

Kaliteli ve Pahalı Güvercinlerden 13-14 adet olduğunu vurgulayan Kuşçu Halil Tuğlu: “Şanlıurfa’da güvercin daha bir farklıdır her eve gittiğin zaman %70 güvercin besler ama üst düzey güvercin besler. Kara aynalı, Şamı Zırhlı, Kara Nakışlı, Şarabı 13-14 güvercin çeşidi vardır. Festival dalında bu yıl Belediye Başkanımız ve ilçe Belediyelerimizden bize destek geldi. Normalde Türkiye’nin her yerinde festival olur, geçen yılda Şanlıurfa’da oldu 3 bin kişi bir araya geldi bence çok güzel bir şey güvercine destek verilmeli federasyonlar yapılmalı” dedi.