Şanlıurfa'da meydana gelen sağanak yağış ve fırtına sonrası bazı tarım arazilerde hasar oluşurken çiftçilerin hasar tespit çalışmaları sona erdi.

Yaşanan doğal afetleri yerinde incelemek için Şanlıurfa’ya gelen Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürü Dr. Mehmet Hasdemir, Tarım Reform Genel Müdür Yardımcısı Osman Yıldız, TARSİM Bölge Müdürü Murat Şevket Yüksel ve beraberindeki heyet Şanlıurfa Ziraat Odası Başkanı Ahmet Eyyüpoğlu’nu ziyaret etti.

Kuraklık, don, dolu ve sel olayları hakkından bilgi veren Başkan Eyyüpoğlu; Hilvan, Suruç ve Bozova’da ağırlıklı olarak sel, don ve dolu olayları meydana gelirken Haliliye, Viranşehir ve Siverek’te de kısmı olarak kuraklık yaşandığını belirtti.

 Başkan Eyyüpoğlu hasar tespiti için gelen heyete 7 maddelik rapor sundu.

1-      Kuraklıkta zarar gören çiftçilerimiz desteklenmeli. Özelikle arpa ve kırmızı mercimek eken çiftçilerin ürünleri yüzde 80 oranında zarar görmüş durumda.

2-      Dolu, don ve selin vurduğu ilçelerde parsel bazlı destek verilmeli. Bozova, Hilvan ve Suruç’ta hasar üst düzeyde.

3-      Yaşanan kuraklık GES’in önemini bir kez daha gözler önüne serdi. Güneş Enerji Sistemleri ( GES ) marjinal alan şartı kaldırılmalı. Devlet desteği artırılmalı.

4-      Sulama birliklerin borçları düzenlemeye alınmalı. Çiftçileri sorunsuz bir şekilde suya kavuşturulmalıdır.

5-      Fıstığa alan bazı desteğin verilmesini talep ediyoruz. Türkiye’de yetişen fıstığın yüzde 42 ‘sini yetiştiriyoruz.

Gözden kaçırmayın

Harran İzmir Belediyesi Kardeş İlçe Oluyor Harran İzmir Belediyesi Kardeş İlçe Oluyor

6-      Buğday ve arpa’ya verilen 50 liralık ek desteğin kırmızı mercimeğe de verilmeli. Hatta tohum desteği sağlanmalıdır. Şanlıurfa’da kırmızı mercimeğin yüzde 32’sini yetiştiriyoruz.

7-      DİCLE Elektrik Anonim Şirketini çiftçilere faiş fatura kesmesi nedeniyle çiftçiler zor günler yaşıyor.  Devlet desteği yüzde 25 olarak belirlenmiş durumda yetkililerden beklentimiz bunun yüzde 50 ye sabit tutulması gerekmektedir.

Gerçekleştirilen   ziyaretin ardından; Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürü Dr. Mehmet Hasdemir, Tarım Reform Genel   Müdür Yardımcısı Osman Yıldız, TARSİM Bölge Müdürü Murat Şevket Yüksel, Şanlıurfa Ziraat Odası Başkanı Ahmet Eyyüpoğlu, Tarım ve Orman il Müdürü Murat Çakmaklı ve beraberindeki heyet kuraklık ve doludan zarar gören arazileri inceleyip üreticilerle bir araya gelecek.