Kistik ekinokkozis, ülkemizde, özellikle hayvanlarda çok yaygın olması nedeniyle, önemli halk sağlığı sorunlarına neden olan ve ciddi ekonomik kayıplara yol açan zoonotik karakterli bir hastalıktır.

Halk arasında kist hastalığı olarak bilinen bu hastalığın etkeni, Echinococcus granulosus adı verilen bir parazittir.

Şanlıurfa Sağlık Müdürlüğünden Dr. Murat Mancı’ya Sınır Ötesi Görev Şanlıurfa Sağlık Müdürlüğünden Dr. Murat Mancı’ya Sınır Ötesi Görev

Genelde akciğerin alt lobda lokalize olan bu kitlerin büyümesiyle çevre organlara bası yapar. Buna bağlı olarak karın ağrısı, solunum sıkıntısı, akciğer enfeksiyonu, sağ alt kadranda şişlik, safra yolu tıkanması, karaciğer fonksiyon testlerin yükselmesi gibi kendini gösterir.

Bilinci kapalı olarak Şanlıurfa Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesi acil servisine getirilen 12 yaşında ki hasta, yapılan tetkiklerin ardından teşhis konulup ameliyata alandı.

Operasyonu gerçekleştiren Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahi Op. Dr. Barış Erdoğan, söz konusu hastalığın dünyanın değişik ülkelerinde değişen sıklıkta görülen bir hastalık olduğunu söyledi.

Hastalığın görülme olasılığının çok az olduğunu aktaran Erdoğan, şöyle devam etti:

“Görülme sıklığı yüz binde ikidir ama genel görülen en çok görülen yerler karaciğer ve akciğerde görülür. Beyin yerleşimleri çok nadir olarak görülür. 12 yaşındaki hastamız bilinci kapalı olarak acile başvurdu. Hastada yaptığımız görüntülemeler sonucunda derin yerleşimli mikroptan kaynaklanan bir hastalığı olduğunu fark ettik. Hastaya acil olarak arkadaşlarımla beraber ameliyat ettik. Ameliyattan sonra hastamızın bilinci yerine geldi. Uyku hali vardı. Ameliyat öncesi genel durumu toparladı. Antibiyotik tedavilerini verdik. Hastamıza bugün itibariyle taburcu edeceğiz”

Hasta yakını Metin Güler de şu ifadeleri kullandı:

“ Hastamızın filmini açtılar dediler çocuğumun beyninden ameliyat geçirecek. Çocuğumu hastaneye getirdim burada çocuğu yatırdılar ameliyata aldılar. Beş saat ameliyatta kaldı. Ameliyatı iyi geçti. Allah razı olsun hocamızdan, doktorumuzdan razı olsun, devletimizden Allah razı olsun”