Her çalışan biriken tazminatlarını alarak rahat bir nefes almanın hayalini kuruyor. Yüksek maaşla başka bir yere gitme potansiyeli olan kişilerin elini ayağını biriken kıdem tazminatları bağlıyor. Bu şekilde istifa edenler kıdem tazminatlarını artık alabilecek.

Çalışma hayatıyla ilgili sık rastlanılan durumların başında iş değişiklikleri esnasında istifa edecek olanların kıdem tazminat hakkını kaybetmesi gelmektedir.

Bu nedenle yıllarca emek verdikleri şirketten hiç para almadan çıkacak kişiler, kıdem tazminatları uğruna gelen teklifleri değerlendirmeye bile alamadan kabul ödemiyorlar.

İşveren de başka bir yerde çalışacak personelinin gidişine engel olmak adına tazminatlarını ödemeyerek bir nevi kendisine bağlıyor.

Ancak iş kanunda yapılan değişikler çalışanları sevinç çığlıkları atmasına neden oluyor. Şayet sizde aşağıda sıralayacağımız maddelerden birinin bile kapsamına giriyorsanız tazminatınızı alabilirsiniz.

İşte o şartlar:

- Çalıştığınız kurum maaşınızı zamanında vermiyorsa.

- Fazla mesai ücretlerini geç ya da eksik ödüyorsa

- İşyerindeki amiriniz, müdürünüz ya da daha üstündeki kişi tarafından mobbinge (Baskıya) maruz kalıyorsanız.

- Maaşınızın bir kısmı elden kalan tutar da banka hesabınıza yatıyorsa.

- Yıllık izin ya da resmi tatillerde izninizi kullanamıyorsanız kıdem tazminatınızı istifa etseniz bile alabiliyorsunuz.

Bunlara ilave olarak vatani görevini yani askerliğini yapacak kişiye kıdem tazminatı eksiksiz ödenir.

Sağlık sorunlarını mazeret olarak göstere kişi de kıdem tazminatını alabiliyor.

Şanlıurfalı Gökhan Akyürek'in GKN Kargosu Milyonlarca Dolarlık Borçla Battı Şanlıurfalı Gökhan Akyürek'in GKN Kargosu Milyonlarca Dolarlık Borçla Battı

Ya da devlet hastanesinden alınabilecek örneğin 'gürültülü yerde çalışması uygun değildir' şeklinde bir rapor alması halinde, işçi mevcut işine devam edemeyeceğini gerekçe göstererek tazminat hakkı alabilir.

Editör: Urfadasin Haber