Sarımsakların kabuklarının faydaları saymakla bitmiyor… İşte sarımsak kabuğunun sağlığa inanılmaz faydaları ve kullanım alanları..

Sarımsak, yüzyıllardır tıp için kullanılan bitki köklerinden biridir. Soğangillerden olan sarımsak, doğal bir antibiyotik görevi görmektedir. Sarımsak sayesinde vücuttaki enfeksiyonlardan kurtulabilir, bağışıklık sisteminizi arttırabilirsiniz. Sarımsak, Türk mutfağında sıkça kullanılmaktadır.

Bazı çorba çeşitlerinde ve bazı ana yemeklerde sıkça kullanılan sarımsak, yemeklere oldukça güzel bir tat katmaktadır. Ancak sarımsağın kabuklarını çok fazla kullanmayız. Fakat sarımsak kadar, sarımsağın kabukları da oldukça faydalıdır.

SARIMSAK KABUĞUNUN FAYDALARI NELERDİR?

Sarımsak kabuğu, en kolay çayı yapılarak kullanılır. Sarımsak kabuğunun en göze çarpan özelliği ise, kişiye gençlik katması. Hem de her anlamdan. Sarımsak kabuğu kişiye mental olarak, dış görünüş olarak ve sağlık olarak gençleştiren bir besindir. Bu yüzden sarımsak kabuğu denince akıllara ilk “Gençlik İksiri” takısı gelmektedir. Sarımsak kabuğu içerisinde bulunan yüksek orandaki C vitamini, hem sizin bağışıklığınızı arttırırken hem de cildinizdeki yaşlılık belirtilerini azaltmaktadır. Sarımsak kabuğunda bulunan C vitamini, kişinin cildindeki kırışıklıkları ve sarkmaları azaltmaktadır. Hatta bazı yalılık karşıtı cilt bakım ürünleri, etken maddeye yardımcı olması için sarımsak özütü kullanmaktadır. Aynı zamanda sarımsak kabuğu içerisindeki antioksidan maddeler ise vücudu toksinlerden ayırarak, kişiyi rahatlatmaktadır. Bu sayede sarımsak kabuğu çayı içen kişiler, kendilerini daha dinç ve daha genç hissetmektedir.

Sarımsak kabuğu, sarımsağın kendisi gibi doğal bir antibiyotiktir. 
Bu yüzden sarımsak kabuğu çayı içmek, kişideki enfeksiyonları temizlemektedir. Aynı zamanda sarımsak kabuğunun içeriğindeki maddeler, antioksidandır. Bu sayede sarımsak kabuğu çayı içmek, kalp ve damar sağlığına iyi gelmektedir. Kalpteki yağlanma sorununu çözen sarımsak kabuğu, tıkanmış damarların da açılmasına vesile olur. Bu sayede ani kalp krizleri ve beyin kanaması gibi riskleri azaltılmaktadır

SARIMSAK KABUKLARINI DEĞERLENDİRME YOLLARI

Sarımsak kabuklarını kolayca tüketmenin bir çok farklı yöntemi var.

Temel İlk Yardım Eğitimleri Verildi Temel İlk Yardım Eğitimleri Verildi

Sarımsak kabuğu çayı demleyebilirsiniz.

Bitki çaylarına bir kaç parça ekleyebilirsiniz.

Sarımsak kabuklarını kaynatıl süzdüğünüz suyu çorbalarınızda kullanabilirsiniz

Kuruttuğunuz kabukları toz haline getirerek kullanabilirsiniz.

SARIMSAK KABUĞU ÇAYI NASIL HAZIRLANIR?

Sarımsak kabuğu çayı hazırlamak, sanıldığı kadar zor bir işlem değildir.

Yazımızı okumaya devam ettikçe ne demek istediğimizi anlayacaksınız. Sarımsak kabuğu çayı hazırlamak için ilk önce bir avuç dolusu sarımsak kabuğuna ihtiyacımız vardır. Bir avuç dolusu sarımsak kabuğunu, bir demlik içerisine koyuyoruz.

Daha sonra ise demliği tamamıyla su ile doldurup kaynatmaya başlıyoruz. Demlikteki su kaynadıktan sonra ise ocağın ateşini kısıp, sarımsak kabuklarının yarım saat kadar daha demlenmesini beklemekteyiz. Yarım saat sonra ise sarımsak kabuğu çayınızı afiyetle içebilirsini. Eğer tat vermesini isterseniz, çay fincanınıza bir parça limon dilimi atabilirsiniz.

Sarımsak kabuğundan birkaç parça alarak diğer bitki çaylarının demine koyabilirsiniz. Bu sayede hem diğer bitki çaylarından yararlanırken hem de sarımsak kabuğundan faydalanmış olacaksınız.

Ancak diğer bitki çaylarına atarken dikkat etmeniz gereken bir husus bulunmaktadır. Bu husus ise çok fazla sarımsak kabuğu atmamanız. Çünkü sarımsak baskın bir lezzettir ve bitki çayınızdaki hali hazırda güzel olan tadı bozabilir.

Bir parça sarımsak kabuğunu bitki çayına atmanız, sarımsak kabuğundan faydalanmanızı sağlayacaktır.