Şanlıurfalılar 2023 yılının başında asgari ücrete yapılacak zamla ilgili urfadasın haberin mikrofonlarına konuştu.

Şanlıurfalılardan bazıları asgari ücretin 7 bin lira ile 10 bin lira olmasını isterken bazıları da asgari ücretten önce enflasyonun kontrol altına alınmasını istedi. Şanlıurfalılar, enflasyonun kontrol altına alınmadan asgari ücrete yapılacak en yüksek zammın bile buhar olacağını düşünüyor.

HAYAT ŞARTLARINA GÖRE ZAM YAPILMASI GÜZEL OLUR

Asgari ücrete ne kadar zam yapılması gerektiği konusunda konuşan Şanlıurfalı Mustafa Akçabay:’’Hayat şartlarına göre zam yapılması normal ve güzel olur. Ben isterim ki asgari ücret yedi bin lira olsun. Eğer asgari ücret yedi bin olursa yeterli olur. Memlekette eski arabaya binen yok, lokantalarda boş yer yok. Millet diyor; fakir var ama fakirden çok zengin var. Kimsenin üzerinde ne bir yırtık pantolon nede ayağında bir eski ayakkabı yok ’’cümlelerini kullandı.

“ASGARİ ÜCRET ZAMMINDAN ÖNCE ENFLASYON KONTROL ALTINA ALINMALI”

Bu Köşe Yazısını Okuyan Herkes Altına İmzasını Atar Bu Köşe Yazısını Okuyan Herkes Altına İmzasını Atar

“Önce enflasyon kontrol altına alınmalı” diyen Yusuf Akbaş ise ’’Şimdiye kadar ara zam yapılması gerekiyordu zaten. Asgari ücrete zam geldiği gibi diğer ürünlere de zam gelmeye başlıyor. Maaşın on bin olsa da ürünlere yüzde iki yüz zam yapıldığı için maaşta herhangi bir artırım olmuyor. Önce enflasyon kontrol altına alınmalı daha sonra maaş düzenlenmesine geçilmeli. Ayda 15 bin TL maaş alan bir insan ailesinin geçimini zor sağlayabiliyor. Orta tabaka kesim diye bir şey kalmadı. Artık sadece fakir ve zengin var. Ben şehir dışına seyahat etmek istiyorum ama kazancım giderimi karşılayamadığı için seyahat edemiyorum. Gençliğimin en güzel yıllarını güzel bir şekilde değerlendiremiyorum. Önce enflasyonun kontrol altına alınması gerekiyor ve fiyat kontrollerinin sağlanması lazım. Vatandaş bir liraya aldığı şeyi çok rahat üç liraya satabiliyor. Bunların kontrol edilmesi gerekiyor. Ne satıyorsun, ne kadara satıyorsun? Bunun faturası nerede? Ne kadar bir kar oranın var? Bunların hepsinin kontrol edilmesi gerekiyor. ’ifadelerini kullandı.

“ŞUANDA ALDIĞIMIZ MAAŞ NE ELEKTRİĞE NE SUYA NEDE KİRAYA YETİYOR”

Şuanda aldıkları maaşın ne elektriğe ne suya ne de doğalgaza yetmediğini anlatan Süleyman Çelik de şu değerlendirmeyi yaptı: “Asgari ücrete tekrardan zam yapılması bizim için daha iyi olur. Çünkü şuanda aldığımız maaş ne elektriğe ne suya nede kiramıza yetmiyor. Asgari ücretin en az 8 ile 10 bin lira olması lazım ki insanlar bir şey alabilsin. Elektriğini, kirasını ödeyebilsin. Eğer 10 lira olursa insanlar çok fazla birikim yapamaz ama geçimini biraz daha rahat bir şekilde sağlayabilir. Yetkililerin biran önce buna bir çözüm bulması lazım insanlar perişan olmuş durumdalar.’’

ÖZEL HABER:PAYAM KAYA