Şanlıurfa’da AK Partili Mahmut Kaplan ile DEVA Partisine katılan kardeşi Hasan Kaplan farklı partilerde siyaset yaparak siyasi rakip oldular.

22. Dönem AK Parti’nin Şanlıurfa milletvekili Mahmut Kaplan ile kardeşi Hasan Kaplan, 2023 seçimlerinde farklı partilere çalışacaklar. Mahmut Kaplan, yeniden AK Parti’den milletvekili olmaya hazırlanırken kardeşi Hasan Kaplan’ı AK Parti’de tutamadı. 

AK Partili Vekillerinin Yarısına Yakını Aday Gösterilmeyecek AK Partili Vekillerinin Yarısına Yakını Aday Gösterilmeyecek

Hasan Kaplan’ın DEVA Partisi’ni tercih ederek AK Partili abisi Mahmut Kaplan’a siyasette rakip oldu. Kaplan kardeşlerin siyasette yollarının ayrılması memleketleri Şanlıurfa’da ve özellikle Suruç’ta normal karşılandı. Kaplan kardeşlerin 2023’te, biri AK Parti, diğeri ise DEVA Partisi için çalışacak. 

HASAN KAPLAN: ABİME SAYGIDA KUSUR ETMEM. ABİME SİYASİ RAKİP OLMAK İÇİN SİYASETE GİRMEDİM

Geçtiğimiz gün DEVA Partisi'ne katılan Hasan Kaplan, Urfadasın haber sitesine yaptığı açıklamada hiç bir zaman abisine siyasi rakip olmak için siyasete girmediğini belirtti.

Hasan Kaplan açıklamasında şunları söyledi; " Hiçbir zaman kendisine saygıda kusur etmediğim abime rakip olmak için siyasete girmedim.  Benim DEVA hareketinde yer almam tamamen ülke yönetimi ile ilgili vicdani bir konudur. Abim aile içerisinde her zaman saygı duyduğum birisi olarak kalacaktır.  

hasan kaplan deva partisi

HASAN KAPLAN: DEVA KADROSU İLE ÜLKEME HİZMET ETMEYE KARAR VERDİM

Belirtmek isterim ki özgürlük, eşitlik ve adalet temelinde insan onuruna yaraşır bir yaşam ve ileri demokrasi hedefini samimiyetle Türkiye’nin önüne koymuş olan sayın Ali Babacan liderliğindeki DEVA kadrosu ile ülkeme hizmet etmeye karar verdim. Unutulmamalıdır ki farklı seçim yapabilme yetisi yalnız insanlara özgüdür.  " 

HASAN KAPLAN KİMDİR

Şanlıurfa’da doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Şanlıurfa’da tamamladı. Marmara Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nden mezun oldu. Taşra teşkilatlarında yurt içinde Milli Eğitim Müdürlüğü dahil öğretmenlik ve yöneticilik görevlerinde bulundu. Yurt dışında Eğitim Ataşeliği ve Müşavirliği yaptı. Hasan Kaplan, Milli Eğitim Bakanlığı Merkez teşkilatında Bakan Müşavirliği’nin yanı sıra Yurt Dışı Eğitim Öğretim Genel Müdürü olarak hizmet verdi.

MAHMUT KAPLAN KİMDİR

1 Ocak 1947, Şanlıurfa doğumlu. Baba adı Bozan, anne adı Üveyş’tir. İsim benzerliği olan Prof. Dr. Mahmut Kaplan (Edebiyatçı) ile akrabadır. Şanlıurfa Lisesi ve Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi mezunu. Eğitim Yöneticiliği, Şanlıurfa Belediyesi İşletmeler ve İmar Müdürlüğü yaptı. 1989’da Şanlıurfa Belediye Başkan Adayı oldu. Hür Basın Birliği Onur Üyesidir. Mahmut Kaplan, 22. dönem Şanlıurfa Milletvekili seçilerek TBMM KİT Komisyonu Üyesi olarak görev yaptı. Evli ve 4 çocuk babasıdır.